Facebook image

Összesen 179 bejegyzés

Bérváltozás? – A munkaszerződés módosításának esetei

A felek számára nem mindig egyértelmű, mikor lehet szükség a munkaszerződés módosítására, és milyen formában lehet ezt megtenni. A nemrég közzétett jövő évi minimálbér- és garantáltbérminimum-változások kapcsán érdemes áttekinteni a munkaszerződés módosításra vonatkozó szabályokat.

Tovább

Minimálbér, garantált bérminimum 2017

A kormány és a versenyszféra képviselőinek megállapodása alapján eldőlt a 2017. évi minimálbér és garantált bérminimum összege. 2016-hoz viszonyítva előbbi összege mintegy 15, utóbbi 25 százalékkal emelkedik. A 2017-ben és 2018-ban érvényes minimálbér és garantált bérminimum összegeket tartalmazó rendelet a Magyar Közlöny 2016. évi 204. számában jelent meg.

Tovább

Mi lesz az ez évi szabadsággal?

Az év végéhez közeledve munkáltató és munkavállaló számára is egyre égetőbb kérdés az idei évből még fennmaradt szabadnapok kiadása, kivétele. Ágazattól és munkahelytől függően van lehetőség az ünnepekre is tartalékolni a szabadnapokból. Mi a teendő akkor, ha nincs lehetőség az év végéig a szabadnapok felhasználására?

Tovább

Mikor van kártérítési felelőssége a munkavállalónak?

A munkáltatók egyik jelentős kockázata a dolgozók által okozott károk kérdésköre. A munkavállalói kárfelelősség két alapesete, amikor a munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével úgy okoz kárt a munkáltatónak, hogy megrongál valamit, ami a munkáltatóé, vagy ha úgy keletkezik kár, hogy valami elvész, megsemmisül, eltűnik.

Tovább

Egyszerűsített foglalkoztatás és alkalmi munka szabályok az Mt. szerint

Az egyszerűsített foglalkoztatás rövid, jellemzően egy konkrét feladat elvégzésére irányuló jogviszony, nem tartós foglalkoztatásra irányul. Egyszerűsített foglalkoztatás lehet az alkalmi munka, a filmipari statiszta alkalmi munkája, a mezőgazdasági, vagy a turisztikai idénymunka is. Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályait kell alkalmazni akkor is, ha foglalkoztatási szövetkezet a tagjait munkaerő-kölcsönzés keretében a mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunkára kölcsönzi ki. Ebben az esetben a munkáltató alatt a foglalkoztatási szövetkezetet kell érteni.

Tovább

Munkáltatócsere – a jogfolytonos munkáltatói jogutódlás az Mt. szerint

A munkavállaló a munkaviszonyban személyesen köteles ellátni a feladatait, ezért ha egy munkaviszonyban a munkavállaló személye megváltozik (pl. egy munkakört új munkavállaló tölt be az elbocsátott helyett),akkor nyilvánvalóan teljesen új munkaviszony kezdődik. Előfordul azonban, hogy a munkaviszonyban a munkáltató személye módosul, a munkaviszony mégis „ugyanaz” marad, vagyis az előző munkáltatóval megkezdett munkaviszony egy másik munkáltatóval, de változatlan tartalommal és feltételekkel, megszakítás nélkül (jogfolytonosan) folytatódik tovább.

Tovább

Az Mt. és a napi pihenőidő - változások 2017. január 1-től

A Munka Törvénykönyve (Mt.) hatályos rendelkezései értelmében a munkaidő-beosztást úgy kell elkészíteni, hogy a munkavállaló részére a napi munkájának befejezése és a következő napi munkakezdés között a legalább 11 óra egybefüggő pihenőidő biztosítva legyen, így biztosítva az egészséges és biztonságos munkavégzés körülményeit.

Tovább

Kiemelt témák