Facebook image

Összesen 11 bejegyzés

NIS2: GAP elemzés és első kiberbiztonsági auditok

Az új kibertörvény célja, hogy megerősítse az ország kiberbiztonsági védelmét, és egy hatékonyabb, átláthatóbb struktúrát hozzon létre. Az egységes szabályozás (NIS2) lehetővé teszi a gyorsabb és hatékonyabb reagálást a kiberfenyegetésekre, valamint biztosítja, hogy az állami és piaci szereplők egyaránt megfeleljenek a legmagasabb szintű biztonsági előírásoknak.

Tovább

NIS2 : fontos határidő – kerülje el a jelentős szankciót!

Közel 4000 NIS2 érintett cég regisztrált már a felügyeleti hatóságnál, amellyel jelentős lépést tettek a kiberbiztonsági érettségük növelése, és a NIS2 irányelvnek való megfelelés felé. A kiberbiztonsági törvény hatálya alá eső vállalatok október 17-ig, még szankció nélkül pótolhatják elmulasztott regisztrációjukat! A NIS2 érintett cégeknek év végéig kiberbiztonsági auditort is választaniuk kell.

Tovább

LUCID regisztráció és teljességi nyilatkozat : miért fontos a könyvvizsgálói hitelesítés a német csomagolási törvény (VerpackG) szerint?

A német csomagolási törvény (VerpackG) célja, hogy biztosítsa a fenntarthatósági és környezetvédelmi előírások betartását, különösen a csomagolóanyagok piacra bocsátásával kapcsolatban. Az első forgalomba hozók számára – beleértve a külföldi beszállítókat is – a törvény 2019 óta szigorú előírásokat tartalmaz, amelyek teljesítése nélkül a német piacon való értékesítés nem lehetséges. Ebben a folyamatban kiemelt szerepet kap a Teljességi Nyilatkozat (Vollständigkeitserklärung) és annak megfelelő hitelesítése.

Tovább

NIS2 és kiberbiztonság - milliós szankciók és újabb feladatok

Bár a NIS2 regisztrációs határidő óta még egy hónap sem telt el, de máris rohamosan közeledik a következő kiberbiztonsági mérföldkő, amely még nagyobb kihívás lesz a NIS2 érintett szervezetek számára. 2024. október 18-tól ugyanis a nemrég megjelent végrehajtási rendeletben szereplő kiberbiztonsági intézkedéseket már alkalmazniuk is kell. A NIS2 követelményeket nem teljesítő társaságok pedig akár 10 millió forintos bírságot is kockáztatnak!

Tovább

ESG és a fenntarthatósági jelentéstétel: mit kell tudni a nemzetközi és hazai szabályozásról?

Az ESG, vagyis az Environmental, Social & Governance (Környezetvédelmi, Társadalmi és Irányítási) keretrendszer egyre nagyobb szerepet kap a vállalatok működésében és beszámolási kötelezettségeiben, melynek egyik célja, hogy segítése az európai zöld megállapodásnak való megfelelést is. Blogunkban áttekintjük, mit jelent az ESG, hogyan befolyásolja a különböző iparágakat, és milyen követelményeket támasztanak a nemzetközi és hazai szabályozások. Ismerje meg, mire kell felkészülniük a vállalatoknak az új jelentéstételi normák fényében!

Tovább

NIS2 és a kockázatkezelés

A kiberbiztonság kérdése kiemelkedő jelentőséggel bír a digitális kor új kihívásai között. Az Európai Unió NIS2 irányelve egy olyan szabályozási keretet hoz létre, amely az információbiztonság növelésével kívánja védeni az EU digitális infrastruktúráját. A NIS2 nem csupán egy újabb bürokratikus akadály, hanem egy lehetőség a vállalatok számára, hogy felülvizsgálják és megerősítsék az IT kockázatkezelési stratégiáikat. Hogyan segítheti a helyes kockázatmendedzsment a NIS2 felkészülést?

Tovább

NIS2 irányelv – regisztrációs határidő és jelentős szankciók!

A NIS2 irányelv által érintett hazai vállalatoknak 2024. június 30-áig kell benyújtani a NIS2 regisztrációs kérelmüket a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) felé. Bár Magyarországon több ezer társaságot érint a NIS2 törvény, sokan még azt sem tudják, hogy az új kiberbiztonsági előírás rájuk is vonatkozik. Pedig, ha a NIS2 irányelv hatálya alá tartozó vállalat nem tartja be a NIS2 irányelv előírásait és a NIS2 határidőket, jelentős – akár 50-350 millió forintig terjedő– bírsággal is számolnia kell.

Tovább

Könyvvizsgálat: speciális esetek

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény és egyéb jogszabályok nem csupán üzleti évek könyvvizsgálatát rendelik el, hanem a könyvvizsgálat vonatkozhat egy-egy speciális számviteli dokumentum kötelező auditjára is, mely során könyvvizsgáló bevonása szükséges. Vegyük sorra, melyek a leggyakoribb speciális audit esetek.

Tovább

ChatGPT a könyvvizsgálatban – előnyök és kihívások

A mesterséges intelligencia (angolul: Artificial intelligence, “AI”) folyamatosan fejlődik és napjainban egyre több iparág napi gyakorlatába épül be, legyen szó ipari gyártótól a szolgáltató cégeken át, természetesen ideértve a könyvvizsgálatot is. A ChatGPT és más AI rendszerek kiváló eszközök lehetnek az auditori munka során, mivel segíthetnek a hatékonyabb kommunikációban, információgyűjtésben és problémamegoldásban. Az AI auditori munka során történő alkalmazása lehetővé teszi a feladatok automatizálását és a munkafolyamatok gyorsítását. Ugyanakkor fontos észben tartani, hogy az AI-t ésszerűen és felelős módon kell alkalmazni.

Tovább

A pénz újratermelhető, az idő nem!

Tornádóként söpör végig a digitális forradalom mindennapjainkon. Nap mint nap kapkodjuk a fejünket, hogy éppen milyen technológiai újítás jelenik meg a vállalkozások körében akár belső folyamatok hatékonyságjavítása, akár a fogyasztók még nagyobb elérése érdekében. Nagyon leegyszerűsítve, a mérleg két oldalán az idő és a pénz áll, ha úgy tetszik két labda, amivel játszani lehet, miközben egyikük sem „eshet le”.

Tovább

Kiemelt témák