Facebook image
Mentés

Ön is kapott levelet a NAV-tól? 1 millió forint is lehet számlánként a bírság!

Ismét figyelemfelhívó akcióba kezdett a NAV: több mint 3000 vállalkozás kapott tájékoztatást október elején, hibás Online Számla adatszolgáltatásuk, vagy az áfabevallásuk miatt. Mindenkinek érdemes ellenőrizni a cégkapus postafiókot, hiszen hibás Online számla adatszolgáltatások esetén akár 1 millió forint is lehet számlánként a bírság összege!

Még májusban, egy korábbi blogbejegyzésünkben számoltunk be a NAV akciójáról, amely során az Adóhatóság egy specifikus Online számla adatszolgáltatási hibára hívta fel az érintett adózói kör figyelmét. Nem egészen fél év elteltével, most ismét egy hasonló kezdeményezésről adott tájékoztatást az Adóhatóság. A NAV hivatalos honlapján közzétett bejegyzés szerint ugyanis október első hetében, több, mint 3000 olyan adózó kapott értesítést, akiknek hibás az Online számla adatszolgáltatásuk vagy az áfa bevallásuk.

NAV figyelmeztetés – miről szól?

A NAV tájékoztatása szerint a mostani akció fókuszában az Online számla adatszolgáltatások és az áfabevallások belföldi összesítő jelentéseinek (M lapjainak) adattartalma közti eltérések vannak.

Valószínű tehát, hogy azoknál az  ügyleteknél, ahol számottevő eltérés mutatkozott a két adatbázis között, a NAV kockázatelemző rendszere alapján ,a számla befogadói oldalon lévő adózó, tájékoztató levelet kapott, hogy vizsgálja felül áfabevallását az Online számla adatok alapján. 

Fontos, azonban hangsúlyozni, hogy a hiba számlakiállítói oldalon is felmerülhet, hibás adatszolgáltatást eredményezve.

Ebből adódóan az áfa bevallás M lapjain feltüntetett számla információk és az Online számla adatszolgáltatások adatai közötti eltérés oka mindkét fél oldalán releváns lehet.

Mit tegyen, ha vállalkozása is kapott NAV értesítést? 

Mindenképpen javasolt számlakiállítói oldalon az Online számla, befogadói oldalon pedig az M lapos adatszolgáltatások felülvizsgálata és szükség esetén a hibák javítása!

Célszerű a teljes adatszolgáltatási folyamatot áttekinteni annak érdekében, hogy a hibák okaira is fény derüljön és javítani lehessen azokat. Automatizált rendszerek használatával a vizsgálat akár havi szinten elvégezhető, azonban évenkénti ellenőrzés kiemelten javasolt számla kiállítói és befogadói oldalon is.

Automatizált M-lap készítés - érdekel!

Hogyan előzhetőek meg a hasonló adatszolgáltatási hibák?

A közelmúltban megjelent blogbejegyzésünkben részletesen foglalkoztunk azzal a témával, hogy az Adóhatóság kiemelt figyelemmel kíséri a belföldi összesítő jelentések adattartalmát. Az említett bejegyzésünkben kitértünk az M lapok leggyakoribb hiba típusaira és ismertettük az ezek elkerülésére vonatkozó legfontosabb tanácsainkat.

Számlakiállítói oldalon pedig az Online számla jelentések rendszeres monitorozása és a jelentési folyamat felülvizsgálata javasolt a hibák feltárása érdekében. 

A helyes számlaadatszolgáltatások ma már nem csak a törvényi megfelelés miatt fontosak, hanem az e-számlázás, az eÁFA rendszer és az automatikus számla adatfeldolgozás alapját is képezik. 

A hibás adatszolgáltatások üzleti kockázatot is jelenthetnek, hiszen a belföldi partnerek többsége már kiemelten támaszkodik az online számla adatszolgáltatásokra azáltal, hogy a NAV rendszeréből lekérdezik a számla adatokat például a bevallásaik elkészítéséhez, szállítói számláik automatikus előkönyveléséhez.

Az ellenőrzés manuálisan Excel táblák összevetésével azonban időigényes és számos hibalehetőséget rejt magában, így sokkal hatékonyabb és pontos képet kaphatunk, amennyiben automatizált, adóellenőrzés fókuszú megoldást veszünk igénybe.

NAV online számla problémák kezelése

Végül, de nem utolsó sorban – ahogy azt az Adóhatóság is több ízben ajánlotta – érdemes lehet elgondolkozni a 2024. január 1-jén bevezetett eÁFA rendszer implementálásán, amivel minimalizálhatóak a hibák és az adateltérések az áfa bevallások készítése során. Legyen szó az eÁFA webes felületéről vagy a gép-gép úton történi XML kommunikációs megoldásról, a helyes adatszolgáltatások elengedhetetlen alapját képezik az eÁFA rendszernek.

érdekel az eÁFA tanácsadás

Kerülje el a mulasztási bírságot, késedelmi pótlékot, vagy az akár számlánkénti 1 millió forintos bírságot!

A szóban forgó NAV értesítésekkel az Adóhatóság a támogató szerepkörében eljárva biztosítja a lehetőséget az adózók számára, hogy önmaguk javítsák a hibás adatszolgáltatásaikat.

Bár a NAV-tól kapott tájékoztató önmagában még semmiféle kötelezettséggel ,vagy jogkövetkezménnyel nem bír, mindenféleképpen érdemes komolyan venni, ugyanis a figyelmen kívül hagyása könnyen kiválthatja az Adóhatóság komolyabb fellépését. 

Azon adózok, akik nem javítják a hibákat, hatósági eljárásra számíthatnak. Az áfa alapot és/vagy áfát érintő hibákat különösen ajánlott javítani és az esetleges kapcsolódó önellenőrzéseket is érdemes elvégezni, ugyanis ezáltal megelőzhető az adóhatósági revízió és annak potenciális további jogkövetkezménye, így például a mulasztási bírság, adóbírság, vagy a késedelmi pótlék.

Fontos változás, hogy augusztus 1-jétől a 181/2024. (VII. 8.) Korm. rendelet értelmében a mulasztási bírság összege 1 millió forintra emelkedett. Ez különösen fontos a belföldi összesítő jelentések és az online számlaadatszolgáltatások tekintetében is! Ráadásul az online számlaadatszolgáltatásnál minden egyes hibásan jelentett számla külön bírsággal sújtható, így az 1 millió forintos bírságtétel akár számlánként is felmerülhet. Ennek elkerülése érdekében a vállalatoknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a pontos és teljes körű adatszolgáltatásra.

    Kapcsolódó bejegyzéseink

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom