Globális minimumadó
Az OECD által kidolgozott és az EU jogrendbe is átültetett globális minimumadó célja, hogy a 750 millió eurós bevétel fölötti vállalatcsoportok tényleges adóterhe egyenletesen legyen elosztva a csoporttagok között és a tényleges adómérték országonként elérje a 15 százalékot.
A globális minimumadó bevezetésével az érintett vállalatcsoportoknak rendkívül komplex jogszabályértelmezési és adminisztratív kihívásokkal kell szembenézniük.
Évvégi adatszolgáltatási határidő a globális minimumadó alanyok részére
Az őszi adócsomag tartalmazza az adatszolgáltatás tartalmát, az adóhatóság pedig megjelentette a GLOBE jelű bejelentőlapot, amelyen az adatszolgáltatás teljesíthető.
Az adatszolgáltatásnak tartalmaznia kell egyrészt a csoporttagok azonosító adatait és minősítésüket, továbbá a vállalatcsoportra vonatkozó adatokat.
GLOBE bejelentőlap tartalma – mit kell feltüntetni a cégeknek?
A GLOBE bejelentőlap – több adóbevalláshoz hasonlóan – tartalmaz egy főlapot és tartalmazza az egyes belföldi csoporttagok vonatkozásában az úgynevezett „M” lapokat.
A globális minimumadó bejelentés főlapja tartalmazza a bejelentést tevő csoporttag nevét és adószámát, a nyilatkozatát a minősítéséről, vagyis arról, hogy csoporttagként, vagy végső anyavállalatként teszi-e a bejelentést. Jelölni kell továbbá, hogy a csoporttag milyen típusú kiegészítő adót fog fizetni (QDMTT, IIR, UTPR, vagy egyik sem) a 2024. évre vonatkozóan, továbbá meg kell adnia a belföldi csoporttagok számát. Amennyiben a bejelentést tevő adóalany csoporttagnak minősül, akkor a főlapon a végső anyavállalatra vonatkozó információkat (név, adószám, kiegészítő adóalanyiság típusa) is fel kell tüntetni.
Az „M” lapokon a belföldi csoporttagok nevét és adószámát kell feltüntetni, illetve jelölni kell, hogy milyen típusú kiegészítő adót fog fizetni az adott csoporttag.
A bejelentés megfelelő tartalmú megtételéhez a globális minimumadóra vonatkozó számos információ szakértői elemzése szükséges.
Tekintettel a globális minimumadó szabályozás újkeletűségére, megfelelő gyakorlati tapasztalat hiányában adótanácsadó bevonása javasolt például
- a konszolidált beszámolóban szereplő bevételi adatok,
- a külföldi leányvállalatokra vonatkozó információk,
- illetve az anyavállalat globális minimumadó szempontú státuszának elemzéséhez,
a bejelentések helyes kitöltése ugyanis csak a megfelelő háttérvizsgálatok elvégzésével biztosítható.
Globális minimumadó kérdésem van
Mulasztási bírság a bejelentést elmulasztóknak
Az évvégi bejelentési határidő közelsége miatt érdemes minél hamarabb megvizsgálni, hogy az adott társaság a globális minimumadó hatálya alá tartozik-e, és ennek érdekében össze kell gyűjteni a cégcsoport többi tagjára vonatkozó információkat is.
A bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén az adóhatóság 5 millió forintig terjedő mulasztási bírságot szabhat ki.
Globális minimumadó – legfontosabb határidők
A bejelentés határidőben – naptári éves adózók esetén 2024. december 31-ig történő – teljesítése csupán az első adózási feladat a globális minimumadó szabályok alá eső adóalanyok részére. A 2025-ös évben a szükséges kalkulációk elkészítésén túl a globális minimumadó előleg bevallási és megfizetési kötelezettséggel is számolni kell, míg 2026-ban a végső, 2024-re vonatkozó bevallást kell beadni.
A magas bírságtételek elkerülése érdekében a fenti globális minimumadóhoz kapcsolódó komplex feladatok elvégzéséhez javasolt adótanácsadó bevonása.