Az adózók és az adótanácsadók minden évben kiemelt figyelemmel várják, a NAV ellenőrzési irányelveit, melyből kiderül, hogy az adott évben milyen területek kerülnek a NAV célkeresztjébe. Íme a 2025-ös NAV irányelvek legfontosabb pontjai.
Adategyeztési eljárás – megelőzés a büntetés helyett
Korábbi blogbejegyzésünkben már beszámoltunk arról, hogy új NAV eljárásként jelenik meg az idei évtől az adategyeztetési eljárás, ami hatékonyabbá teszi a NAV működését, és a jogkövető adózóknak is segítségül szolgálhat. Az adóhatóság azt reméli az új eljárástól, hogy ezzel tovább fehérítheti a gazdaságot. Az új eljárás célja, hogy a vállalkozások időben értesüljenek az adateltérésekről, és lehetőségük legyen azokat korrigálni, még az esetleges jogkövetési vizsgálat vagy adóellenőrzés előtt. Az adategyeztetési eljárás szükségességéről, működéséről, és annak részleteiről egy korábbi cikkünkben írtunk.
Adategyeztetési eljárás támogatása szoftveres megoldással
Előzetes üzleti partnerellenőrzés: továbbra is kiemelt jelentőséggel bír
A NAV egyre fejlettebb kockázatelemzési módszereket alkalmaz, melyek során algoritmusok és mesterséges intelligencia segítségével szűri ki a jogtalan adóelőnyre törekvő adózókat. Ehhez a rendelkezésre álló adatszolgáltatásokra támaszkodik, különös tekintettel az online számlaadat-szolgáltatásból származó adatokra.
A NAV kiemelt figyelmet fordít az adózók figyelmeztetésére és felszólítására, amennyiben eltéréseket észlel az adatszolgáltatásokban, és azok javítását kéri. Mindez azt jelzi, hogy az adózók számára elengedhetetlen a partnerek alapos előzetes üzleti ellenőrzése. Ezzel megelőzhető, hogy a vállalkozás kockázatos üzleti kapcsolatba kerüljön.
Töltse le – nyilvános adatbázisokat összefoglaló kiadványunkat, mely segítséget nyújt üzleti partnerei ellenőrzéséhez és egy esetleges NAV adóellenőrzéshez való felkészülésre.
Üzleti partner előzetes ellenőrzése -érdekel
Kiemelt NAV adóellenőrzési területek 2025
Tovább nőnek a NAV által kockázatosnak minősített tevékenységi körök
A lista évről évre bővülni látszik, hiszen a korábbi tevékenységi körök, amelyek már a NAV fókuszába kerültek, nem kerülnek le a listáról, hanem újak kerülnek a célkeresztbe.
Az előző évben is beszámoltunk, hogy bizonyos gazdasági tevékenységet folytató adózókra kiemelt figyelmet fordít az adóhatóság annak érdekében, hogy a költségvetési kockázatokat csökkenteni tudják.
Az idén a következő tevékenységet végző adózók számíthatnak fokozott ellenőrzésekre:
- (használt) gépjármű- és gépjárműalkatrész-kereskedelmi, gépjármű javítási tevékenységet végzők, személy-és vagyonvédelemmel foglalkozók, épületüzemeltetéssel, takarítással foglalkozó társaságok, munkaerőkölcsönzés, számitástechnikai termékek kereskedelme, textil kis- és nagykereskedők, platformon értékesítők, zöldség-gyümölcs nagykereskedők, élelmiszeripari, mezőgazdasági áruk beszerzők, forgalmazók, építőipari, építőanyag kereskedelmi tevékenységet folytatók, turizmus, vendéglátás, szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatók, taxisok, távol-keleti termékeket árusítók, internetes tartalomszolgáltatók, ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők, a rendezvényszervezők, a reklám-, marketing-, és médiaszolgáltatók, valamint a szépségipari, testedzési szolgáltatást – személyi edzői és masszőri tevékenységet – nyújtó adózók, valamint jövedékiadó-köteles tevékenységet folytatók.
Adóellenőrzéssel kapcsolatban adótanácsadó segítségét kérem
Kapcsolt vállalkozások, transzferárazás – fokozott figyelem
Ahogyan a tavalyi évben, az idén is a kiemelt, és legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező adózók ellenőrzésén belül, különös hangsúlyt kap a kapcsolt vállalkozások és a vállalatközi tranzakciók ellenőrzése. Megjegyezzük, hogy saját tapasztalataink is alátámasztják azt, hogy az adóhatóság az elmúlt időszakban előszeretettel vizsgálta a társaságok transzferár dokumentációit, nyilvántartásait.
Alapvető eltérések figyelemmel kísérése
Közismert, hogy a NAV fejlett informatikai rendszerének köszönhetően óriási beérkező adathalmazzal dolgozik. Ezért a bevallások és a rendelkezésére álló kontrolladatok közti eltérések azonnal kiütköznek, melyre már igen gyorsan képes reagálni a NAV.
Ezeket az ún. deviáns magatartásokat külön nevesíti az ellenőrzési terv, melyekből kiemeljük a legfontosabbakat.
Így 2025-ben felkelthetni a NAV érdeklődését,
- ha egy társaság több éve tagi kölcsönből működik,
- a korábban keletkezett levonható áfájukat évek óta folyamatosan görgetik,
- nulla adattartalmú áfa bevallást nyújtanak be (de az online számla/online pénztárgép szerint értékesítenek),
- olyan frissen alakult vállalkozások amelyek kezdettől nagy tételszámú, vagy nagy összegű számlákat szerepeltetnek,
- valamint vizsgálat alá eshetnek az áfabevallás, összesítő jelentés és az online számla adatok közötti eltéréssel rendelkező adózók,
- illetve áfabevallást be nem nyújtók is.
Célzott kockázatelemzés
A NAV Mesterséges Intelligencia Munkacsoportja is segíti az ellenőröket abban, hogy melyek azok az adózók, akiket szükséges lehet valamilyen ellenőrzési eljárás alá vonni. Így szinte valós időben fel tudja tárni a NAV az adózók gazdasági kapcsolatrendszerét, gazdasági tevékenységét. Mivel még mindig sláger adónem az általános forgalmi adó, ezért az áfacsalások kapcsán észlelt csalási sémákat egyre gyorsabban és hatékonyabban tudja kiszűrni és megakadályozni a NAV.
Kiemelt figyelmet fordít továbbá az adóhatóság az online pénztárgépből érkező adatok és az áfa bevallások közötti eltérésekre, az Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszeren (EKR) keresztül az áruk nyomon követésére, valamint a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adataiból érkező szálláshely-szolgáltatók, a vendéglátó üzletet és turisztikai attrakciót üzemeltetők által beküldött törzsadatokra, forgalmi és egyéb statisztikai információkra is.
Közvetett vámjogi képviselők ellenőrzése
Újdonságként került be a 2025-ös ellenőrzési tervbe a közvetett vámjogi képviselők ellenőrzése. Ez az elmúlt időszak jogszabályváltozásainak köszönhető. Ezért a partnerellenőrzés vizsgálata, valamint az adatszolgáltatásban feltüntetett információk hasznosítása kiemelt jelentőséggel bír.
Jelentkezzen webináriumunkra és tudjon meg többet a vámjogi képviselők partnerellenőrzéséről
Fókuszban a BVK – Bizalmi Vagyonkezelés
A NAV ellenőrzési tervéből az is kiderül, hogy idén a bizalmi vagyonkezeléssel érintettekre is szükséges külön figyelmet szentelnie. Ezzel párhuzamosan meg is jelentetett az adóhatóság egy adózási kérdést a témában.
A 2025-ben tervezett irányvonalak a vám területén
A NAV vámellenőrzéseket végez az idén a vámeljárások folyamatában, az áruk átengedését megelőzően, az áruk átengedését követően utólagosan, valamint egyéb esetekben is. Ahogyan az adó, úgy a vámszakmai területen is igaz, hogy alapvetően célzott vizsgálatokat folytat a NAV, de természetesen véletlenszerű kiválasztás alapján is folytathat ellenőrzéseket az adózóknál a jövőben is.
Az e-kereskedelemnek köszönhetően idén is tovább növekszik a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a megnövekedett forgalom, ami nem csak a hazai igényeket, de a környező országok megrendelőit is kiszolgálja. Ezért felügyeletéhez szoros nemzetközi együttműködésre van szükség, melynek célja az EU-s áfacsomag eredményeként jelentkező legális kereskedelmi folyamatok vámhatósági támogatása, megfelelő szintű kockázatelemzés és vámellenőrzés mellett.
Az ellenőrzések elsődleges célja a be nem jelentett, vámköteles vagy tilalmak és korlátozások alá eső áruk kiszűrése. Ehhez az adó-és vámhatóság technikai eszközöket (például csomagröntgen-berendezéseket) és szolgálati kutyákat is alkalmaz.
Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) finanszírozott jogcímek utólagos ellenőrzésekor pedig a NAV továbbra is különös figyelmet fordít a jogosulatlan igénylésekre, a nem jogszerűen működő kedvezményezettekre, a finanszírozott beruházások megvalósítására, a fiktív gazdasági események beazonosítására és a láncolatokban részt vevő gazdálkodók szerepének beazonosítására is.
A NAV rendészeti szakterületének ellenőrzései
A NAV fókuszában van idén is a fémlopások felderítése és megakadályozása, valamint az illegális kereskedelem felszámolása. Ennek érdekében a NAV a hulladékgazdálkodási hatósággal együttműködve az új hulladékgazdálkodási (koncesszori) modell segítségével közös ellenőrzéseket szervezett már a 2024. évben is. A korábbi tendencia alapján megállapítható, hogy preventív hatásúak a társszervekkel közösen szervezett és végrehajtott, rövid időtartamú, rendszeresen visszatérő akciók, így ezek folytatására a jövőben is lehet számítani.
Ugyancsak kiemelt feladat a szellemi tulajdon elleni és ahhoz kapcsolódó egyéb jogsértések, illetve illegális gyógyszerek felderítése.
Továbbá a NAV kiemelt figyelmet fordít a tisztességes fuvarozók érdekeinek védelmére, ezért a jogszabályok kijátszásával versenyelőnyt szerző cégeket fokozottan ellenőrzi az adó-és vámhatóság.
A bérfőzők is kiemelt figyelmet kapnak a 2025. évben. Fokozottan fogják vizsgálni, hogy a piaci szereplők ne sérthessék meg a kedvezményes adómértékhez kapcsolódó jövedéki adójogszabályokat. Ezért egész évben számíthatnak a bérfőzést végző szeszfőzdék váratlan jövedéki ellenőrzésekre.