Olvassa el a legfrisebb, 2025-ös SZÉP-kártya szabályokról készített összefoglalónkat!
Egy SZÉP kártya zseb, 3 felhasználási lehetőség 2024-től
2024. januárjától a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya) szálláshely zsebe működik tovább, erre utalhatják a munkáltatók a dolgozóknak szánt rekreációs célú, kedvező adózású összegeket. A munkavállalók szálláshelyre, meleg étkezésre és szabadidős programokra tudják elkölteni egyenlegüket.
A SZÉP kártyára utalható összeg nagysága
A SZÉP-kártya számlákra 2024-ben 450 ezer forintot lehet béren kívüli juttatásként (28%-os adóteher mellett) utalni.
Figyelem! A SZÉP-kártyára utalható keretösszeg csak az egész évben fennálló munkaviszony esetén érvényes.
Ha a munkavállaló munkaviszonya csak az év egy részében áll fenn, akkor a 450 ezer forintnak a munkavállaló által az adott munkáltatónál az adóévben a juttatás alapjául szolgáló jogviszonyban töltött napokkal arányos összege adható.
Így alakul a SZÉP-kártya adóterhe 2024-ben
A béren kívüli juttatásokra vonatkozóan a kedvezményes közterhek a SZÉP-kártyák esetében 2024. január 1-jétől változatlanok. Béren kívüli juttatásként 28 százalék - szociális hozzájárulás és szja - fizetendő.
A kedvezményes keretösszeget meghaladó rész egyes meghatározott juttatásnak minősül.
Ezután a munkáltatóknak 33,04 százalékos adókötelezettséget kell megfizetni. A meghaladó rész utáni adóterheket a juttatás hónapja kötelezettségeként kell megállapítani, bevallani és megfizetni.
Mire költhető el a SZÉP kártya keret?
A SZÉP kártyán lévő összegeket 2024-ben az alábbiakra költhetik a munkavállalók:
- vendéglátásra,
- szabadidős programokra,
- és szálláshelyre.
Ezt azt jelenti tehát, hogy a SZÉP-kártya felhasználási köre visszatér a korábban megszokott mederbe. A SZÉP-kártyára utalt támogatás kizárólag a munkavállaló és társkártyával rendelkező közeli hozzátartozója által történő vásárlásokra használható fel, készpénzre nem váltható át.
Mire kell figyelni a munkáltatóknak a 2024-es SZÉP-kártya utalások során?
A SZÉP kártyás szerződések megkötésekor a kártyakibocsátók minden munkavállalónak alszámlát nyitottak, vagyis minden kártyabirtokos alkalmazott rendelkezik szálláshely számlaszámmal. A munkavállalók SZÉP kártya szerződésükön, vagy a kártyakibocsátó bankjuk portálján találják meg a szálláshely számlaszámaikat. A munkáltatóknak a szálláshely zseb számlaszámára kell utalniuk a munkavállalók SZÉP-kártya juttatásait.
2023-ban növekedett a SZÉP kártya népszerűsége
- A 2024 januárjában közzétett SZÉP kártya statisztikák szerint a munkáltatói feltöltések 2023-ban 25%-ot meghaladó mértékben, összesen 90 milliárd forinttal emelkedtek.
Ennek a növekedésnek szinte teljes egésze (83 milliárd forint) 2023 decemberében történt.
- A 2023. év végi kifizetések számottevően növelték a SZÉP kártya népszerűségét. A munkáltatók a SZÉP kártya adókedvezményes lehetőségeit kihasználva, a normál 450.000 forintos limiten túl, egy alkalommal - 2023 augusztus 1. és december 31. között - további maximum 200.000 forintot is átutalhattak.
- Az új adatok és a 2023-ban regisztrált 5 ezer újonnan belépett munkáltató figyelembevételével elmondható, hogy a SZÉP kártya népszerűsége az elmúlt évben nem csökkent, hanem épp ellenkezőleg, jelentős növekedést mutatott.
Kérdése van? Keresse szakértőinket!
Minek köszönhette népszerűségét a SZÉP-kártya 2023-ban?
A 2023. június 19-én megjelent, a SZÉP-kártya felhasználásának veszélyhelyzetben történő eltérő alkalmazásáról szóló 237/2023. (VI.19) kormányrendelet megemelte a kedvező feltételekkel adható SZÉP-kártya-támogatás mértékét, és kibővítette a kártyán lévő összeg felhasználási lehetőségét a hideg élelmiszerek körével.
- 2023. augusztus 1-től béren kívüli juttatásnak, tehát kedvezményes adózású juttatásnak minősült az SZJA törvényben meghatározott éves rekreációs keretösszegen felül (450 000 Ft),attól függetlenül a SZÉP számlára utalt legfeljebb 200 ezer forint juttatás is. Az összeget nem kellett arányosítani 2023. évre.
- A munkáltató a fenti legfeljebb 200 ezer forint támogatást több részletben is elutalhatta a munkavállaló SZÉP-kártyájára.
- Ha a munkavállalónak az adott időszakban több munkáltatója volt, a 200 ezer forint támogatást minden munkáltatótól megkaphatta.
- A legfeljebb 200 ezer forint összegű juttatást nem kellett a munkában töltött napokkal arányosítani, az teljes összegben járhatott, akkor is ha munkavállaló munkaviszonya nem állt fenn a teljes adóévben. Amennyiben a munkavállaló új munkaviszonyt létesített, akkor az új munkáltató is utalhatott a SZÉP-kártyájára legfeljebb 200 ezer forint összegben pluszjuttatást.
- 2023. augusztus 1-től a SZÉP kártyán lévő teljes összeg kereskedő által értékesített hideg élelmiszer vásárlására is felhasználható volt, 2023. december 31-ig.