Facebook image
Mentés

SZÉP-kártya 2025: kedvező változások a juttatásokban

Jövőre még vonzóbbá válik a SZÉP-kártya: 120 ezer forinttal nő a maximális juttatási keret, új, sportolást és aktív életmódot támogató zseb érkezik, és digitalizálják is a kártyát. Emellett a lakásfelújításra is felhasználhatóvá válik a keretösszeg 50%-a. Az RSM blogjában összefoglaltuk, hogy milyen SZÉP-kártya változásokra kell számítani 2025-től.

A 2024. december 9-én megjelent 384/2024. (XII. 9.) Kormányrendelet* alapján, 2025-től az alábbi fontos változások lépnek életbe a Széchenyi Pihenő Kártya szabályozásában.

Több zseb, magasabb keretösszeg

120 ezer forinttal emelkedik meg az újra több zsebessé váló SZÉP-kártyára adható juttatás maximális keretösszege 

2025-től a SZÉP-kártyán az aktív életmód elősegítése érdekében lehetőségünk lesz új zsebet nyitni, amelybe a munkáltató havi 10.000 forintot utalhat.

Ezt az összeget sportolásra, aktív életmóddal kapcsolatos szolgáltatásokra lehet majd fordítani.

Ilyen szolgáltatás többek között a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló kormányrendeletben felsoroltak szerint a személyszállítás kötélpályán, sífelvonóval, sporteszköz kölcsönzése, sportpályák bérlése, uszodabelépő, testedzési szolgáltatások, és egyéb sporttevékenységek, szabadidős tevékenységek.

Ez a juttatás azonban kizárólag a munkavállaló által használható fel, a társkártyával rendelkező közeli hozzátartozót nem illetik meg ezek a jogosultságok. 

A SZÉP kártyára utalható éves összeg 2025-ben

Összességében a SZÉP-kártya számlákra 2025-ben így a szálláshely zsebben évi 450 ezer forintot, az aktív életmód zsebben pedig további évi 120 ezer forintot adhat kedvezményes adózás mellett a munkáltató a munkavállalóknak.   

Figyelem! Ha a munkavállaló munkaviszonya nem a teljes évben áll fenn, akkor a SZÉP-kártya juttatás kerete is arányosítandó.

Az összesen évi 570 ezer forintból a munkavállaló adott munkáltatónál az adóévben a juttatás alapjául szolgáló jogviszonyban töltött napokkal arányos összege adható kedvező adózás mellett, béren kívüli juttatásként (28%-os adóteher mellett).

Cafeteria ügyben adótanácsadó segítségét kérem

Felújítási célokra is felhasználható lesz a SZÉP-kártya, a keret 50%-áig

A SZÉP-kártyán 2025. január 1-én nyilvántartott és a munkáltató által 2025 során a felhasználásig juttatott összegnek akár 50%-át is lakásfelújításra lehet fordítani 2025. évben.

Ezt a keretet többek között vasáru, építőanyag, festék, üveg, bútor, világítási eszköz, edény, evőeszköz és egyéb háztartási vagy iparcikk jellegű cikk vásárlására lehet majd elkölteni.

Digitalizálják a SZÉP-kártyát

2025. január 1-jétől a pénzforgalmi szolgáltatónak a SZÉP-kártyát kötelező műanyag formájú és infokommunikációs eszközre digitalizálható készpénz-helyettesítő fizetési eszközként kell kibocsátania.

Ezzel az OTP és az MBH is köteles lesz a SZÉP-kártya digitalizált változatát biztosítani az ügyfeleinek követve a K&H-t, ahol már tavasz óta digitalizált SZÉP-kártyát adtak az ügyfeleknek.

A 2025. január 1. előtt kibocsátott SZÉP-kártyák digitalizálását várhatóan 2025. szeptember 1-jétől kell biztosítani.

A SZÉP-kártyával megegyezően fog adózni a munkáltatók által adható havi 150 ezer forint lakhatási támogatás 

A személyi jövedelemadóról szóló törvény módosítása alapján 2025. január 1-jétől a 35 év alatti munkavállalóik részére akár évi 1,8 millió forintnyi lakásbérletidíj- vagy lakáshitel törlesztőrészlet-támogatást is adhatnak a munkáltatók béren kívüli juttatásként.  A Magyar Közlöny 2024. dec. 18. 129. számának 403/24-es "A munkavállalónak adható lakhatási támogatásról szóló  Kormányrendelete" szabályozza a kedvezményes adózású, havi 150 ezer forintos lakhatási támogatás részleteit**. 

Az új béren kívüli juttatási forma a SZÉP-kártyához hasonlóan kedvezményes adózás mellett lesz adható, jóllehet nem a SZÉP-kártyára kerül átutalásra. A béren kívüli juttatásként adható maximális összeg havonta 150.000 forinttal könnyítheti a fiatal munkavállalók lakhatási terheit.

Adótanácsadó segítségét kérem

Adózási szempontból jelentős kedvezménynek tekinthető, ha béren kívüli juttatásként kerül a munkavállalóhoz havi nettó 150.000 forint, ugyanis a nettó lakhatási támogatás után csupán 42.000 forint közteherfizetési kötelezettség merül fel, a 150.000 forint nettó bérrel szemben, amely esetén a befizetendő közteher összege összesen 104.888 forint. 

A havi 150.000 forint értékhatárt meghaladó összegben adott, de a juttatás egyéb jogszabályi feltételeinek megfelelő támogatás értékhatár feletti része egyes meghatározott juttatásként adható, mely esetén viszont az adóalapot meg kell növelni a juttatott összeg 1,18-szorosára, és ez után az adóalap után kell megfizetni a 15% személyi jövedelemadót, és a 13% szociális hozzájárulási adót, mely 33,04% adótehert jelent.

Kérdés esetén keresse szakértőinket!

Mire használható a  SZÉP kártya 2025-ben?

  • szálláshely-szolgáltatásra,
  • strand- és fürdőbelépőre,
  • étkezési szolgáltatásra (a munkahelyi étkezést is beleértve),
  • a szabadidő eltöltést, a rekreációt, az egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásra,
  • 2025. évben lakásfelújításra, de kitétel, hogy a felhasználható összeg nem haladhatja meg a fizetési számlán 2025. év január 1-jén nyilvántartott támogatás és a számlára 2025. évben a felhasználásig utalt támogatás összegének 50 százalékát.
  • aktív életmóddal kapcsolatos szolgáltatásokra. 

Mire figyeljenek a munkáltatók a 2025-ös SZÉP-kártya utalások során?

A SZÉP kártyás szerződések megkötésekor a kártyakibocsátók minden munkavállalónak alszámlát nyitottak, vagyis minden kártyabirtokos alkalmazott rendelkezik SZÉP-kártya szálláshely számlaszámmal. A munkavállalók SZÉP kártya szerződésükön, vagy a kártyakibocsátó bankjuk portálján találják meg a szálláshely számlaszámaikat. A munkáltatóknak a szálláshely zseb számlaszámára kell utalniuk a munkavállalók SZÉP-kártya juttatásait legfeljebb 450 ezer forint értékben, figyelmmel a kedvező adózási mérték megőrzésére.

A SZÉP-kártya fizetési számlájához kapcsolódóan megnyíló új, Aktív Magyarok elnevezésű alszámlák 2025-től lesznek elérhetőek. A munkáltató által nyújtott juttatás a meghatározott keretösszeg mértékéig béren kívüli juttatásként adózik, és az aktív életmóddal kapcsolatos szolgáltatásokra használható fel. A meghatározott keretösszeg több juttatótól összesen sem haladhatja meg az évi 120 000 forintot. 

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom