Új szankció az adózóknak: mulasztási bírság a biztosítotti jogviszony tisztázása érdekében
A törvényjavaslat új fejezetet vezet be az adóeljárási törvénybe Art.), amely a biztosítotti jogviszony tisztázására irányuló eljárásokkal kapcsolatos mulasztási bírságokat szabályozza.
Az új szabályozás célja, hogy az adóhatóság hatékonyabban tudja ellenőrizni és szankcionálni azokat az eseteket, amikor a foglalkoztatási adatok bejelentése vagy bevallása elmarad.
Ugyanakkor figyelembe veszi azokat a helyzeteket is, amikor az adózó már nem képes jogszerűen teljesíteni a kötelezettségeit, például felszámolás alatt álló cégek esetében
Az Art. a következő 225/A. §-sal egészül ki, melynek főbb pontjai a következők:
1.Figyelmeztetés és határidő kitűzése
Ha egy adózó nem teljesíti a foglalkoztatottakra vagy társas vállalkozókra vonatkozó bevallási kötelezettségét, az adóhatóság figyelmezteti őt a mulasztás jogkövetkezményeire. Emellett 15 napos határidőt ad a bevallási vagy bejelentési kötelezettség pótlására.
2.Mulasztási bírság kiszabása: 100.000 forint/munkavállaló
Amennyiben az adózó a határidő lejárta után nem teljesíti kötelezettségét, az adóhatóság százezer forint mulasztási bírságot szab ki munkavállalónként.
Tehát amennyiben a mulasztás több foglalkoztatottat vagy társas vállalkozót érint, a bírság mértéke az érintettek száma és a bírság összegének szorzata lesz.
3.Felmentés bizonyos esetekben
Az adóhatóság nem szab ki bírságot, illetve nem ad ki figyelmeztetést olyan esetekben, amikor az adózó felszámolás, végelszámolás vagy kényszertörlési eljárás alatt áll, és a bevallási vagy bejelentési kötelezettséget már nem tudja jogszerűen teljesíteni.
A be nem jelentett foglalkoztatás hátrányai
A be nem jelentett foglalkoztatás a munkavállalók számárat többek között az alábbi jogi hátrányokkal járhat:
- Írásos munkaszerződés hiányában jogvesztés: felmondási idő, végkielégítés, szabadság és betegszabadság elmaradása,
- munkaügyi bírósághoz fordulás lehetőségének hiánya,
- szolgálati idő csökkenése,
- egészségügyi ellátás veszélyeztetettsége,
- adókedvezményekre való jogosultság elvesztése,
- Munkavédelmi, munka biztonsági kockázatok.
A feketemunka gazdasági torzulásokat is okoz, mert a szabályokat betartó vállalkozások versenyhátrányba kerülnek azokkal szemben, akik nem fizetnek adót és járulékokat.
A fenti szankciók bevezetési többek között ezt a helyzetet kívánja jelentőségteljesebben szankcionálni.
Az adminisztrációs terhek és az adóhatósági ellenőrzések szigorításakiemelten fontossá teszi a pontos és szabályszerű folyamatokat.
optimalizálja bérszámfejtési folyamatait!
Hogyan kerülhetik el a cégek a mulasztási bírságot?
Fontos, hogy a cégek, amikor a tevékenységeik kiszervezését tervezik, egy megbízható, a törvényi előírásokat betartó, komoly referenciákkal bíró partnert válasszanak feladataik elvégzésére, hiszen, mint munkáltatók is komoly anyagi, erkölcsi hátrányt szenvedhetnek egy rosszul választott külsős szolgáltató esetében.
Az RSM Bérszámfejtési üzletága komplex megoldásokat kínál a munkáltatóknak, hogy ezeknek az előírásoknak minden szempontból megfeleljenek. Szolgáltatásaink nemcsak a bérszámfejtési folyamatok teljes körű menedzsmentjét foglalják magukban, hanem:
- Folyamatos megfelelés biztosítása: szakértőink folyamatosan nyomon követik a jogszabályi változásokat, és gondoskodnak arról, hogy a munkáltatók bejelentési kötelezettségei időben és pontosan teljesüljenek.
- Adatellenőrzési rendszerek: korszerű technológiai megoldásainkkal segítjük az adatpontosságot és az esetleges hibák, hiányosságok korai észlelését.
- Szakértői támogatás az ellenőrzések során: szükség esetén az RSM szakértői képviselik ügyfeleinket az adóhatósági és foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések során, minimalizálva a kockázatokat.
- Kockázatmegelőző tanácsadás: proaktív tanácsadással és audit szolgáltatásainkkal segítünk a mulasztási bírságok megelőzésében.
Válassza az rSM bérszámfejtési megoldásait!
Az RSM Bérszámfejtési üzletága nem csupán egy szolgáltató, hanem megbízható partner a vállalatok mindennapi működésében. Megoldásainkkal segítjük ügyfeleinket, hogy az adminisztrációs feladatok ne terheljék túl belső erőforrásaikat, miközben biztosítjuk a megfelelőséget és csökkentjük a kockázatokat.