A vállalkozások növekedése, üzleti struktúrájuk bővülése mindig nagy kihívások elé állítja a vezetőséget, és mindemellett nagy szakértelmet igényel. Különösen igaz ez akkor, ha a terjeszkedés azt vonja maga után, hogy az érintett társaságnak Magyarországon kívül, külföldön is adószámot kell kérnie, ott folyamatosan bevallásokat benyújtania, és - a helyi szabályozásnak megfelelően - adókötelezettségeket teljesítenie.
Az áfabevallás, a Közösségi Összesítő Nyilatkozat, esetlegesen Intrastat (statisztikai célú riport EU-n belüli termékmozgásokról) jelentési kötelezettség mellett, felmerülhet az adott ország szabályzásától függően több adózáshoz kapcsolódó teendő is. Ilyen például a valós idejű számla-adatszolgáltatási kötelezettség (hasonló, mint belföldön a NAV Online Számla adatszolgáltatási rendszere),és egyéb adó,- vagy közteher-fizetési és bevallási kötelezettség is.
Mikor szükséges a külföldi áfa regisztráció?
Ha az alábbi gazdasági események jellemzőek a társaság tranzakcióira, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy az adott vállalatnak külföldi adószámot kell igényelnie.
Van néhány tipikus tranzakció, mely külföldi áfaregisztrációt vonhat maga után, ide tartozik:
- saját áru (termék) tagállamok közötti mozgatása;
- vevői készlet fenntartása egy másik tagállamban;
- raktár készlet fenntartása egy másik tagállamban
- helyi értékesítés egy másik tagállamban;
- két, vagy többszereplős értékesítési lánc (láncügylet, háromszögügylet);
- harmadik országot érintő értékesítés, értékesítési lánc;
- más tagállamban megfizetett áfához kapcsolódó visszaigénylés;
- egy magyar adóalany harmadik országból az EU másik tagállamában terméket importál, ahonnan magyar vevőknek értékesíti tovább a termékeket;
- fel- vagy összeszereléssel járó termékértékesítés külföldi áfafizetése;
- külföldi rendezvények, konferenciák külföldi áfakötelezettsége;
- ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatások külföldi áfafizetése.
Külföldön adózna? Ezekre a buktatókra figyeljen!
Tapasztalataink szerint az országonként eltérő és speciális adószabályok, kihívások elé állítják a magyar vállalkozásokat, külföldi áfaregisztráció és adóbevallás elkészítése és benyújtása során.
Nézzük meg, mi jelenthet fejtörést a külföldi adózás során:
- Áfaregisztráció külföldön
Országonként eltérőek az áfaregisztrációs folyamatok, valamint a regisztrációhoz szükséges dokumentumok és információk.
- Külföldi áfabevallások elkészítése
Külföldön az áfabevallási határidők eltérhetnek, különböznek a bevallási gyakoriságok, értékhatárok és részletszabályok.
- Adóhatósági kommunikáció
Általában problémát jelent az adóellenőrzések kezelése, mivel azt az adott külföldi ország nyelvén folytatja le az adóhivatal.
További nehézséget jelenthet a vállalatok számára a helyi szolgáltatókkal való kapcsolattartás. Mivel számos esetben a vállalkozások több helyi szolgáltatóval kötnek szerződést, így a kommunikáció és a szolgáltatói kockázat- és felelősségvállalás tisztázása rengeteg időt és energiát jelenthet a számukra.
Vannak olyan helyzetek amikor elkerülhető a külföldi áfaregisztráció, azonban fontos szem előtt tartani hogy egyes esetekben kötelező a regisztráció! Érdemes mérlegelni azt hogy, hogy bizonyos helyzetekben, a többletköltségeket és adminisztrációs terheket is figyelembe véve előnyösebb a külföldi áfafizetési kötelezettséget választani.
Külföldi áfa-regisztrációs kötelezettsége van? Töltse le kiadványunkat melyben megtalálja az Európai adóhatóságok elérhetősége mellett, az egyes országok áfa specialitásait is.
Áfa-regisztráció külföldön: sokszor megéri kiszervezni
A külföldi adószámok igénylése, a helyi áfabevallás elkészítése, benyújtása, valamint az adókötelezettségek teljesítése a még tapasztalatlan vállalkozások számára megnövekedett adminisztrációs terhet jelent.
Az áfaregisztráció és az ügyintézés kiszervezésével rengeteg idő és költség spórolható, különösen, ha a cég több külföldi országban terjeszkedne.
Az adminisztráció kiszervezésével sok fejfájástól kímélheti meg magát a külföldön terjeszkedő vállalkozás, különösen akkor, ha több országban szükséges adószámot igényelnie és adóbevallásokat készítenie. Ebben az esetben ugyanis elegendő csupán egyetlen magyar szakértői csapattal szerződést kötnie, és a cégen belül egy dedikált adószakértővel kapcsolatot tartania. A magyar szakértői csapat figyeli a határidőket, elkészíti és benyújtja az adóbevallásokat.