A bértámogatás feltételei kedvezőbbé váltak
A munkahelyek megőrzését szolgáló bértámogatás feltételeit több ponton módosította a legújabb rendelet*. Változott a bértámogatási plafon összege, módosultak, illetve kiegészítésre kerültek a feltételek az alábbiak szerint.
A bértámogatás előfeltételei:
- A korábbi 30/40/50 százalékos munkaidőcsökkentés helyett a támogatás szélesebb sávban, 15-75 százalékkal csökkentett munkaidő esetén is alkalmazható lesz.
- A bértámogatás akár napi 2 órás foglalkoztatás esetén is igénybevehető, a korábbi, napi 4 órában meghatározott alsó munkaidőküszöb helyett.
Eredeti napi munkaidő | Csökkentés utáni min. munkaidő | Csökkentés utáni max. munkaidő |
8 óra | 2 óra | 6,8 óra |
6 óra | 1,5 óra | 5,1 óra |
- A támogatás alapja a kérelem benyújtásának napján hatályos alapbér a korábban meghatározott távolléti díj helyett (utóbbi az alapbéren felül tartalmazza a bérpótlékokat és a teljesítménybért is).
- A korábbiakkal ellentétben egyéni fejlesztési időben nem minden esetben szükséges megállapodni. Erre csak akkor lesz szükség, ha a csökkentett munkaidő a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét meghaladja. Ha a csökkentett munkaidő kevesebb, mint a módosítás előtti munkaidő fele, akkor a fejlesztési megállapodás és az ehhez kapcsolódó képzés opcionális. Amennyiben van ilyen, úgy a képzéseket a támogatás elnyerésétől számított két éven belül kell megszervezni.
- A bértámogatás távmunka és otthoni munkavégzés esetén is igényelhető.
- A munkaidőkeretre vonatkozó korlátozó kitétel kikerült a módosítással, így a munkaidőkeret és a bértámogatás akár párhuzamosan is alkalmazható.
- A munkaerő-kölcsönző cégekre is vonatkozik az új bértámogatási program, de továbbra sem lehet a munkavállalót a munkaszerződéstől eltérő munkahelyen / munkakörben / munkáltatónál foglalkoztatni.
Milyen összegű lesz a bértámogatás?
- A támogatás mértéke nem változott, a nettó alapbér kieső munkaidőre járó arányos részének 70 százaléka. A maximálisan figyelembe vehető havi nettó alapbér összege nem haladhatja meg a nettó minimálbér kétszeresét (214.130 forint). A bértámogatási összeg felső határa azonban emelkedett közel 112 400 forint 75 százalékos munkaidőkiesés esetén, illetve 22 500 forint 15 százalékos munkaidőkiesés esetén.
- A támogatási időszakban fizetett munkabér és támogatás összegének csak akkor nem kell elérnie a módosítás előtti alapbért, ha a munkaidőcsökkentés legalább 50 %-os. Vagyis pl. napi 8 óra helyetti 2 órás foglalkoztatás esetén a munkavállaló bére lehet kisebb, mint eredetileg volt, de ha 8 óra helyett napi 6 órában foglalkoztatják tovább, akkor a teljes korábbi nettó bér jár a munkavállalónak.
- A bértámogatás időtartama három hónap. A munkavállaló részére a bértámogatás havonta utólag kerül folyósításra. (A támogatás fizetés nélküli szabadság idejére nem folyósítható.)
- A bértámogatás adómentes, és köztehermentes.
Milyen feltételeknek kell megfelelni a munkaadónak, munkavállalónak?
A támogatási kérelemben már nem kell bemutatni:
- a csökkentett munkaidős foglalkoztatást megalapozó körülményeket,
- továbbá, hogy a cég a munkavégzés átütemezésére nyitva álló munkaidő-beosztási lehetőségeket már kimerítette.
Ugyanakkor a támogatási kérelemben bizonyítani kell:
- hogy a csökkentett munkaidős foglalkoztatás gazdasági indoka a veszélyhelyzettel közvetlen és szoros összefüggésben áll,
- és hitelt érdemlő módon alátámasztja, hogy a munkavállalók megtartása a folyamatos gazdasági tevékenységével összefüggő nemzetgazdasági érdek.
- A munkáltatók létszámtartási kötelezettsége a bértámogatásban résztvevő dolgozókra áll fent, nem valamennyi állományban lévő munkavállalóra.
- Nem kell módosítani a munkaszerződést a támogatáshoz, a munkaügyi hivatal elfogadó határozatával ez automatikusan megtörténik. Kivéve, ha a munkaszerződés már korábban módosításra került.
- A kizáró feltételekben pontosításra került a munkahelymegőrző, -teremtő támogatás, ez alatt az uniós forrásból kapott támogatások értendők.
- A munkavállalónak a munkaadóval legalább a veszélyhelyzet kihirdetésének napjától munkaviszonyban kell állnia és nem töltheti a felmondási idejét.
A kihirdetett módosító bértámogatási rendelet* április 16-tól hatályos, de az újonnan bevezetett elemek hatálya április 29. A bértámogatás elbírálásának határideje változatlanul 8 munkanap, de ez az időszak a folyamatban lévő eljárásoknál újrakezdődik. Előző anyagunkat a bértámogatás korábbi feltételeiről itt olvashatja el.
A kutatás-fejlesztés területén dolgozó munkavállalók bértámogatásának** részleteit külön kormányrendelet rögzíti, esetükben a támogatás összegének havi maximuma 318.920 forint lehet, ez a támogatás maximum 3 hónapos időtartamra vehető igénybe.
Határidők és könnyítések – beszámoló, adóhatáridők**
- A szeptember 30-ig esedékes tao, kiva, energiaellátók jövedelemadója, hipa, bevallásokhoz kapcsolódó kötelezettségek (adómegállapítás, bevallás, befizetés) határidejét a szabályozás 2020. szeptember 30-ra tolja ki.
- Kitolódik a határidő szeptember 30-ra az innovációs járulék esetében is.
- Amennyiben a bevallás csúszik az esedékes járulék- és adóelőlegként a korábban megállapított részletet kell megfizetni.
- Mérséklési kérelmek a fenti adónemek tekintetében beadhatók, az esedékességek előtt, amennyiben ezt a cég pénzügyi adatai ezt indokolttá teszik, alátámasztják.
- A beszámolók elkészítésének és közzétételének elcsúsztatására is lehetőséget ad a szabályozás. szept. 30-ig.
Érdemes átgondolni, egy adott cég esetében mire van hatással a beszámoló és az adóbevallás halasztása és mérlegelni, mi a cég számára legjobb döntés - ehhez ad támpontokat összefoglalónk!
SZÉP-kártya változások, szocho kulcs csökkentés**
Átmenetileg változik a béren kívüli juttatások között adható SZÉP-kártya járulékterhe, erről a juttatásról április 22-től lekerül a szocho június 30-ig, így ideiglenesen csupán a 15 százalékos mértékű szja-terhet kell kifizetni. A teljes éves keretösszeg 800.000 forintra módosul a piaci cégeknél, 400.000 forintra a költségvetési szférában dolgozóknál.
A rendeletben kihirdetésre került a 2020. július 1-től érvényes szociális hozzájárulási adó mértéke is, amely 15,5 százalékra mérséklődik a második félévtől kezdődően.
Egészségügyi szolgáltatási jogosultság**
A veszélyhelyzet miatt fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállalók jogosultak az egészségügyi szolgáltatásra a veszélyhelyzet időszakában. Május 1-től a munkáltató egészségügyi szolgáltatási járulékot állapít meg, azt bevallja és befizeti a fenti munkavállalók után.
Adózói minősítések, adókönnyítések **
A megbízható adózók minősítése nem szüntethető meg a veszélyhelyzet +30 nap alatti adókötelezettség megsértése, vagy az ebben az időszakban indított végrehajtási eljárás miatt.
Az adóhatóság az adózónak legfeljebb 5 millió forintos adóösszeg-határig pótlékmentesen egyszeri, hathavi fizetési halasztást, vagy 12 havi részletfizetést adhat, kérelem esetén. Ehhez a kérelmezőnek alá kell támasztania, hogy fizetési nehézsége a veszélyhelyzettel összefügg.
Az adótartozás mérséklésére egyszeri, legfeljebb 20 százalékos, 5 millió forintot meg nem haladó mérséklés kérhető egy adónemre, ha gazdálkodási tevékenység ellehetetlenülésével lehet számolni.
EKAER és idegenforgalmi adó változás**
A szabályozás az EKAER terén is könnyítést ad, az adózóknak nem kell kockázati biztosítékot nyújtaniuk átmenetileg, a veszélyhelyzet+30 napig.
Az idegenforgalmi adó év végig felfüggesztésre kerül - sem beszedni, sem befizetni nem kell azt, de bevallást kell beadni róla. Az elmaradt adóbevétel miatt ezen bevallások alapján kaphatnak támogatást az önkormányzatok.