Áfa adóalap csökkentés - kedvező EUB döntések
A 2021. évben már született áfa adóalap csökkentés témában egy kedvező döntés a gyógyszergyártók javára az EUB előtt (Boehringer ügy),amikor is az adózó a Nemzeti Biztosítási Alapkezelő (NEAK) felé megfizetett támogatásvolumen szerződéses befizetéssel csökkentette a fizetendő hozzáadott értékadó (belföldön: általános forgalmi adó) összegét.
A 2024 őszén megjelent Novo Nordisk EUB döntésben további kedvező értelmezés született a gyógyszergyártó és gyógyszerforgalmazó cégeket terhelő különadó áfa adóalap csökkentésével kapcsolatban.
Kedvező EUB ítélet a Novo Nordisk adóalap csökkentési ügyében
A döntésben az Európai Unió Bírósága azt mondta ki, hogy a gyógyszeradó ugyanúgy a NEAK-hoz kerül, mint a támogatásvolumen szerződések alapján teljesített befizetések, és a NEAK ugyanúgy a gyógyszerek vételárának támogatására használja fel. Mivel így a befizetés végső kedvezményezettjei azok a fogyasztók, akik a gyógyszertártól vásárolnak, ezért közvetlen kapcsolat van a befizetés és a végső ellenérték között.
Végeredményben tehát a gyógyszerforgalmazó a gyógyszeradó befizetésével lemond a végső fogyasztó által fizetett ellenérték egy részéről, ezért a gyógyszeradó is árengedménynek tekinthető, mellyel csökkenthető az áfa alapja.
érdekel a gyógyszeripari cégeket érintő adóalapcsökkentési lehetőség
A gyógyszeradóval kapcsolatos EUB döntés hatása
Az EUB előzetes döntéshozatalából egyértelműen kiderül az EUB irányvonala: csak azt lehet adóalapnak tekinteni, amit az adóalany ellenértékként megkap a vevőtől. Függetlenül attól, hogy az adóalany által adott „engedmény” önkéntes vagy jogszabályi kötelezettségen alapul, hogy közvetlenül adja a vevőnek, vagy valamilyen intézményrendszeren keresztül juttatja el hozzá, egyedül az a lényeg, hogy a végső vevő mekkora árat fizet a gyógyszerért.
Bár a tagállamoknak joguk van részletszabályokat alkotni az Irányelv adta kereteken belül, azonban ezek a részletszabályok nem mehetnek szembe a hozzáadott-érték adó rendszerszintű alapelveivel és nem korlátozhatják az adólevonási jogot.
Tehát az a magyar szabályozás, amely csak üzletpolitikai engedmény esetén engedi az adóalap utólagos csökkentését számlakorrekció nélkül, szükségtelenül korlátozó és nem felel meg a HÉA-Irányelvnek.
Mit tehetnek most a gyógyszergyártók és gyógyszerforgalmazók?
Ne hagyják veszni a gyógyszertárban forgalmazott közfinanszírozású gyógyszerek utáni befizetendő adóval történő adóalapcsökkentési lehetőségüket sem a múltra, sem a jövőre vonatkozóan!
Az 5 éves elévülési időt figyelembe véve, ez az áfa adóalap csökkentés jelentős - akár több 10 milliós - adómegtakarítást eredményezhez az érintett gyógyszergyártó és forgalmazó cégeknek.
Adótanácsadó bevonásával van esélyük a piaci szereplőknek arra, hogy akár jelentős összegben, visszamenőlegesen is kérjék áfa visszatérítésüket!