A gyógyszergyártók különadója
Mint az közismert, a központi költségvetés Rezsivédelmi Alap bevételének növelése érdekében a Kormány a 2022-2024-es adóévekre vonatkozóan gyógyszergyártók különadójának bevezetéséről döntött. A különadó alapja a helyi adókról szóló törvény szerinti, adóévi beszámoló alapján meghatározott nettó árbevétel. Az alkalmazandó adókulcsokat az alábbi táblázatban foglaltuk össze.
Nettó árbevétel sáv | 2023. december 31-ig | 2024. január 1-től |
maximum 50 milliárd Ft-ig | 1% | 0,5% |
50 milliárd Ft-ot meghaladó, maximum 150 milliárd Ft-ig | 3% | 1,5% |
150 milliárd Ft-ot meghaladóan | 8% | 4% |
Gyógyszergyártók különadója – jelentős csökkentési lehetőség K+F tevékenység és tárgyi eszköz beruházás esetén
A Magyar Közlönyben 2023. július 17-én megjelent a Kormány 317/2023. (VII.17.) rendelete, mely az extraprofit adókról szóló kormányrendeletet több ízben is módosítja. Az egyik jelentős változás, hogy a gyógyszergyártók a 2024. adóévi különadó fizetési kötelezettségüket csökkenthetik:
- az adóévi tárgyi eszköz beszerzésére, előállítására irányuló, Magyarország területén megvalósuló beruházás bekerülési értékével;
- amennyiben az előző pontban említett beruházás a tárgyévben nem fejeződik be, úgy a beruházás bekerülési értékének adóévi növekedésével; valamint
- az egészségügyi ágazatot érintő, a társasági adóról szóló törvény szerinti saját tevékenységi körben végzett alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévi közvetlen költségével (ideértve az engedélyezett I-III. fázisú klinikai vizsgálatok költségét, valamint a Magyarországra megrendelt klinikai kutatások költségét is).
A fentiek szerinti csökkentő tétel együttes összege legfeljebb a csökkentés figyelembevétele nélkül számított adóévi fizetendő különadó összegének 50%-a lehet. Ezen csökkentési lehetőséget a gyógyszergyártók első alkalommal a 2024. adóévi adókötelezettségük megállapítása során alkalmazhatják.
Gyógyszerforgalmazók befizetési kötelezettsége
Fontos kiemelni, hogy a fentieken túl adó fizetési kötelezettség terheli a gyógyszer forgalombahozatali engedély jogosultját, vagy a magyarországi forgalmazót – valamennyi közfinanszírozásban részesülő, gyógyszertárban forgalmazott gyógyszere, tápszere után. A befizetési kötelezettség mértéke 20%, azonban bizonyos esetekben, azaz a 10.000 Ft-ot meghaladó termelői áras gyógyszereknél a 2023. június 1-én hatályba lépett extraprofit adó változások következtében az adómérték 40%-os (ezt megelőzően az adott csoportba tartozó gyógyszereknél az extraprofit adókulcs 28% volt).
Hogyan csökkenti a K+F tevékenység a gyógyszerforgalmazók különadóját?
Jelentős változás, hogy a hétfőn megjelent kormányrendelet értelmében azonban a 40%-os mértékű befizetésre kötelezett adózó a 2023-as és 2024-es adóévekben csökkentheti befizetési kötelezettségét az adóévet megelőző adóévi, fentiekben részletezett beruházások bekerülési értékével, valamint a K+F tevékenység közvetlen költségével (ideértve a klinikai vizsgálatok, megrendelt klinikai kutatások költségét is).
Érdekelnek a K+F tevékenységhez kapcsolódó adóelőnyök
A csökkentő tétel együttes összege ebben az esetben is legfeljebb a 40 százalékos mértékű befizetési kötelezettség összegének 50%-a lehet, azonban az így kiszámolt fizetési kötelezettség nem lehet kevesebb, mint az a befizetési kötelezettség, amely 20%-os mérték esetén keletkezett volna.
Ezen csökkentési lehetőséget első alkalommal a 2023. július 20-ig esedékes befizetési kötelezettségre, utoljára pedig a 2025. március 20-ig esedékes befizetési kötelezettségre lehet alkalmazni. Amennyiben a csökkentés nem kerül teljes mértékben felhasználásra a 2023. július 20-ig esedékes befizetési kötelezettségre, úgy annak összegét a soron következő befizetési kötelezettségekre is lehet érvényesíteni.