Az áfaszabályok EU-n belüli módosításai az alábbi területeket fogják át:
1. Az adómentességhez tudni kell a más tagállambeli vevő közösségi adószámát
Az eladó akkor számlázhatja adómentesen közösségen belüli értékesítését, ha ismeri a vevő közösségi adószámát és az ügyletet az összesítő nyilatkozatában feltünteti.
A szabály változása nem csupán azt teszi szükségessé, hogy a különböző EU-tagországokban működő üzleti partnerek ismerjék egymás adószámát, de elvben folyamatosan, minden számlakibocsátás előtt ellenőrizniük kell annak érvényességét is. Az európai cégek adószámait tartalmazó VIES adatbázis lekérdezése és ennek igazolása a cégek kötelezettségévé válik, amelyet nagy tranzakciószám mellett hatékonyan csak automatizált módon lehet megoldani.
2. A vevői készlet szabályozásának egyszerűsítése
Megváltoznak a vevői készlet egyszerűsítésére vonatkozó szabályok. A más tagállamba vevői készlet céljából terméket továbbító eladónak az egész EU-ban egységes feltételeket kell figyelembe vennie annak érdekében, hogy elkerülje a célországban az áfaregisztrációt. Így többek között bevezetésre került a 12 hónapos időkorlát, illetve szigorodnak a nyilvántartási és egyéb adminisztrációs kötelezettségek. A vevői készlet egyszerűsítésének részletszabályairól itt olvashat.
3.Egyszerűsödnek a láncértékesítési áfaszabályok
Láncügylethez kapcsolódóan az áfatörvény speciális teljesítési hely szabályokat határoz meg. Láncértékesítésről beszélünk, amikor a terméket többször értékesítik oly módon, hogy azt a sorban első értékesítőtől közvetlenül a sorban utolsó beszerző nevére szóló rendeltetéssel fuvarozzák el. A láncügylet egyik jellemzője, hogy több ügyletből áll, de ezek közül csak az egyik ügylet jár együtt fuvarozással. Ezen, fuvarozással járó ügylet beazonosítása a láncügyletben azért fontos, mert ehhez az ügylethez kapcsolódik az adómentesség.
Amennyiben köztes szereplő fuvarozza vagy fuvaroztatja a terméket, akkor az áfatörvény szerint azt kell vélelmezni, hogy a köztes szereplő vevői minőségében rendelte a fuvart, azaz a köztes szereplő felé számlázott ügylet lesz adómentes. Ezt a vélelmet azonban meg lehet dönteni.
2020-tól azokban az esetekben, ha a közbenső vevőnek van adószáma az eladó országában és azt megadja az eladónak, akkor úgy kell tekinteni, hogy a közbenső vevő eladói minőségében rendelte meg a fuvart, épp ezért a közbenső vevő felé történő értékesítés nem lehet adómentes, az az indulás helye szerinti ország adómértékével adózik.
4. A közösségi tagállamok közötti árufuvarozás igazolása egyértelműbbé válik
EU-szerte egységesítésre került a termék más tagállamba való kiszállításának igazolására vonatkozó szabályozás. Eszerint az új szabály meghatározza, hogy mely igazolások megléte esetén áll be a kiszállításhoz kapcsolódó vélelem. Más-más igazolások szükségesek az eladó és a vevő általi elfuvarozásra.