Nincs olyan szakértő, aki meg tudná mondani, hogy az Egyesült Királyság milyen módon hagyja el az Uniót. Még az időpont sem biztos, habár abban egyezni látszanak a vélemények, hogy az utolsó határidő - 2019. október 31. - valóban a kilépés dátuma lesz.
Nem lehet elégszer felhívni a gazdálkodók figyelmét arra, hogy a Brexit egy olyan esemény az EU történetében, ami még nem volt, és ráadásul, akivel megtörténik az a tagállam az egyik vezető gazdasági hatalom volt az Unióban.
A Brexit következményeit jelenleg prognosztizálni sem lehet pontosan, azt azonban nagy biztonsággal ki lehet jelenteni, hogy a nemzetközi kereskedelemben, a személy és áruforgalomban káoszhoz-közeli állapotokat fog előidézni.
Érdemes az elkövetkező pár hétben a híradások figyelemmel kísérése mellett most már komolyan venni a felkészülést azoknak, akik kereskedelmi forgalmukat illetően érintettek lehetnek, beleértve ebbe a szállítással és szállítmányozással foglalkozókat is. Egy rendezetlen Brexit – melyre most a legnagyobb esély van – a határellenőrzéseket, ki és belépési vámadminisztrációt, valamint vámteher, köztük import áfa fizetési kötelezettséget von maga után. Ezek olyan kérdések melyekben célszerű a területen járatos szakemberekkel konzultálni.
Hogy mennyire komoly annak veszélye, hogy rendezetlen körülmények között történik meg a kilépés, mi sem mutatja jobban, hogy a napokban az Európai Bizottság is kiadott egy „vészhelyzeti közleményt” amelyben érinti az alapvető kapcsolódási pontokat Brexit ügyben.
Blogbejegyzésünkhöz mellékeljük a Bizottság közleményének magyar nyelvű változatát.