Facebook image
Mentés

NAV Online számla: 3+1 feladat májusra

Már tisztán látszik, hogy az idei év is több kihívást tartogat az adózók számára a valós idejű számlajelentéssel kapcsolatban. Az év elején beharangozott online számla verzióváltás NAV által június 4-re kitolt határideje lehetőséget biztosít négy onlineszámla-terület áttekintésére.

Az utolsó pillanatban módosult, új online számla verziós határidő szusszanásnyi lehetőséget biztosít arra, hogy a cégek áttekintsék azokat a feladatokat, amelyeket saját tapasztalataink alapján minden olyan adózónak célszerű megvizsgálnia, akik a valós idejű számlaadat-szolgáltatás szerinti jelentésköteles számlákat bocsájtanak ki. 

1.Győződjön meg róla, hogy sikeresen megtörtént a számlázóprogram felkészítése az XSD 1.1 verzióra!

Gyakorlati tapasztalatunk, hogy a szervezetek nincsenek feltétlenül tisztában azzal, hogy számlázóprogramjaikban milyen módosítások történtek, azok élesítése milyen fázisban van, megtörtént-e a verzióváltás vagy ez a jövőben fog csak lezajlani. Tekintettel arra, hogy jelenleg még a korábbi 1.0 és az új 1.1 verzióval is teljesíthető az adatszolgáltatás, a meghiúsult átállás rejtve marad, miközben azon már senki sem dolgozik. A problémával olyan formában is találkoztunk, hogy az új online számla adatriport elvárásokat - azok komplex jellegéből adódóan – a technológiai csapat félreértelmezte, és csak részben készítették fel a számlázóprogramokat ezekre. Ha bármi kérdéses lenne, a NAV Online számla portálon az adózók maguk is nyomon követhetik, hogy számláikat rendben továbbította-e az adatszolgáltató modul, illetve hogy eközben melyik XSD-verziót használta. 

2.Készüljön fel a júniusi átállásra, legyen képben az ehhez szükséges lépésekkel!

Legyen tisztában azzal, hogy kinek milyen feladatai lesznek az XSD 1.1 átállás elvégzéséhez, és a felelősök tudatában vannak-e ennek. Az új XSD-sémához kapcsolódóan az adóhatóság többek között elvárja azt is, hogy amennyiben a mennyiségi egységek természetes mértékegységben kifejezhetőek, azok a valós idejű számlaadat-szolgáltatás  során ennek megfelelően legyenek kezelve. Például amennyiben a mennyiség egysége a darab, függetlenül annak számlán szereplő alakjától  (pl. db, darab, pc),az XML-ben minden esetben az adóhatóság által elvárt PIECE szerepeltetendő. Júniustól nem szerepelhetnek a számlákon például 2010 előtti dátumok. Ennek érdekében a törzsadatok módosítására is szükség lehet az ERP-rendszerekben. 

3.Győződjön meg róla, hogy minden eddigi jelentésköteles számlája eljutott már az adóhatósághoz!

2018. július 1-től kezdődően a cégeknek minden, belföldi üzleti partner felé kiállított számlát jelenteni kell, ha az ahhoz tartozó áfa értéke a 100 000 forintos küszöbértéket eléri vagy meghaladja. Digitális adózási megoldásokkal foglalkozó csapatunk az elmúlt hónapokban több partnerünknek elvégezte – az esetenként több száz vagy akár több ezer érintett - számláinak átvizsgálását, valamint összehasonlította azok számlázórendszerben tárolt adatait az adóhatósághoz eljutott adatokkal. Ez a számlariport audit automatizáltan elvégezhető, hiszen a NAV Online számla portálon az adózók visszamenőleg is lekérdezhetik a jelentésre került számlaadatokat és összehasonlíthatják a számlázórendszereikben, illetve a számlaképeken található adatokkal.

+1 Javítsa és pótolja az online számlaadat-szolgáltatásban talált hibáit, hiányosságait!

Tapasztalatunk alapján rendszeresek a kisebb-nagyobb eltérések és a hiányosságok az online számlaadat-szolgáltatásokban. Az adóhivatal rendszere technológiai lehetőséget biztosít arra, hogy a hibás vagy hiányzó adatszolgáltatásokat az adózók utólag javítsák vagy pótolják, így elhárítva egy későbbi szankcionálás kockázatát. 2019. június 4-től azonban már a korábbi időszakra eső, utólagos adatszolgáltatásokat is csak az új XSD (1.1) verzióval lehet elvégezni, a korábbi XSD 1.0 verzióval nem. Ez további technikai nehézségeket jelenthet azok számára, akik a határnapot követően próbálják pótolni a helyes számlajelentéseket. Emiatt is célszerű ezeket még májusban elvégezni. 

Ne feledje, a  valós idejű számlaadat-szolgáltatás elmaradása számlánként félmillió forintos bírságot eredményezhet, ami adott esetben magasabb adóbírság kockázatot jelenthet, mint a számla áfatartalma. Ráadásul a NAV már az XSD 2020-ra tervezett 2.0 verzióján dolgozik, amely az 1.1 verzióra épít, így az ennek való megfelelés nem kerülhető ki.

Digitális adózási megoldásaink támogatásával online számla audit szimuláció végezhető, illetve szükség esetén utólagos, akár tömeges online számla adatszolgáltatás pótlást és javítást  is el tudunk végezni. 

Honlapunkon folyamatosan elérhető az online számla XML-validátor legfrissebb verziója, amellyel ellenőrizheti a számlázórendszeréből kinyerhető XML-adatállományok megfelelősségét a legújabb 1.1 XSD-séma vonatkozásában is.

Szakértő kollégáink XML-tanácsadás keretében tudnak támogatást biztosítani ahhoz, hogy számlázórendszerét saját fejlesztői minél rövidebb idő alatt és minél hatékonyabban tudják felkészíteni a váltásra.

Ha nem tudja a június 4-re kitűzött határidőig az új előírásnak megfelelően beküldeni online számla adatait saját rendszeréből, de már dolgozik a megoldáson, online számla konverterünkkel van lehetőség az új adatokkal együtt beküldenie online számla jelentéseit. Keresse szakértőinket a részletekért!

    Kapcsolódó bejegyzéseink

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom