Facebook image
Mentés

Online számla – májustól már csak új formátumban fogadja a NAV az adatokat!

Május 1. éjféltől változás jön az online számla adatszolgáltatásban. Innentől kezdve már csak az új adatformátumnak megfelelően elkészült online számla adatszolgáltatást fogadja be a NAV rendszere, egy hét maradt az 1.1 verzióra való átállásra. Az online számla adatjelentés elmaradása számlánként félmillió forintos bírságot eredményezhet, ez pedig adott esetben magasabb adóbírság kockázatot jelenthet, mint a számla áfatartalma.

Az adóhatóság az adatszolgáltatás teljesítését folyamatosan monitorozza, megkezdte az első ellenőrzéseket is ezen a területen, a hallgatólagos türelmi időszak lejárt. A NAV az online adatszolgáltatással rengeteg azonnali hasznos információhoz jut az adózók egymás közötti számlázásával kapcsolatban, számára is nélkülözhetetlenek az adatok az adózók áfakötelezettségének ellenőrzéséhez. Anélkül, hogy az adóhatósági ellenőr kilépne az irodából, azonnali értékelhető információkat kap a beérkező online számla adatokból, ezekből kockázatelemzéseket tud végezni és máris konkrét kérdésekkel tud az adózókhoz menni – akár jogkövetési vizsgálat, akár adóellenőrzés keretében. 

Az online számla adatszolgáltatási kötelezettségnek való megfelelést a NAV már eddig is monitorozta, az első adózói megkeresések már elkezdődtek. A tapasztalatok szerint az első lépésben a jogkövetési vizsgálat – vagy folyamatban lévő adóellenőrzés - keretében feltárt hibák, vagy hiányosságok javítására, pótlására szólították fel az adózókat.  Akik a saját vállalatirányítási rendszerükbe, számlázóprogramjukba még mindig nem tudták beilleszteni az online adatszolgáltatást - jellemzően külföldi anyavállalattal rendelkező magyar cégek esetében fordul elő ez a legtöbbször – és külső megoldást sem kerestek erre, május 1. éjféltől mindenképpen számíthatnak az adóhatóság megjelenésére.

Kontrolladatok is lekérhetők a cégről a NAV online számla rendszeren keresztül

Gyakori jelenség, hogy ha meg is kezdődtek már a fejlesztések az adózók rendszerében, a programozói és a gazdasági szakemberek tudását összesítve lehet csak azt elérni, hogy a megoldás valóban működjön is. Ugyanakkor az online számla adatszolgáltatási rendszer azt is lehetővé teszi, hogy a saját azonosítói birtokában minden adóalany meggyőződhessen arról, hogy cége milyen adatokat küldött be az adóhatóság felé, hiszen kontrolladatokat kérhet le a NAV rendszeréből. Ez megtehető manuálisan is, de nyilván egyszerűbb automatizáltan, akár rendszeresen ellenőrizni, hogy milyen adatokat riportált a társaság és mit kellett volna riportálni, hogy tisztában legyen azzal vannak-e eltérések, vagy megfelelően zajlik-e az adatküldés a NAV felé a vállalatirányítási / számlázási rendszeréből. 

Azon adózóknak, akik bizonytalanok abban, hogy az online számla adatszolgáltatási kötelezettség érinti őket, néhány alapkérdést kell ellenőrizniük. Ha a válasz pozitív, akkor az adatszolgáltatási kötelezettség alá tartozó ügyletről van szó: 

  • Két adózó közötti gazdasági eseményről kiállított számláról van-e szó? 
  • Belföldi adószámokról van szó? 
  • A számla áfatartalma meghaladja-e a 100.000 forintot?

A májusi online számla adatszolgáltatásban érintett adatváltozások nem óriásiak, de ismét programozói beavatkozást igényeltek, igényelnek. A részletesebb adatok eredményeképpen pedig az adóhatóság egységesebb, könnyebben kezelhető adatsorokhoz jut az adatszolgáltatóktól a saját elemzéseihez.  

    Kapcsolódó bejegyzéseink

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom