Az alábbi tippekkel mérsékelheti a kiszámíthatatlanságot nemcsak az üzleti modell készítésekor, hanem áttételesen a vételár árazása során is:
1. Szilárd alapok – dolgozzunk ki egy jól átgondolt üzleti modellt a legjobb gyakorlatként bevált technikák és elvek alkalmazásával, még a tranzakciós folyamatot megelőzően!
Excel tipp: ne csak egy munkalapon dolgozzunk, legyenek háttértábláink is.
2.A társaság átláthatósága – a pénzügyi üzleti modell a társaság kirakata. Pontossága tükrözi a vállalkozás és a vezetőség üzleti felfogását és gondolkodását. Az üzleti sztorinak világosnak és egyértelműnek kell lennie, amely világosan kiolvasható az adatsorokból és az üzleti modell ből.
Excel tipp: A mérleg, eredménykimutatás és cash flow táblák hasznosak, de érdemes még további részleteket kidolgozni pl. az árbevétel összetevői táblát is.
3.Az értékelési üzleti modell csak a megfelelő mértékben legyen összetett – legyen átfogó, megfelelően részletes, de ne túlzottan. Mindemellett a modell ne legyen annyira elvont, hogy már-már használhatatlan.
Excel tipp: Hasznosak a háttértáblák, de 6-8 fölé ne nagyon menjünk, mert követhetetlenné válnak, vagy rendszerezzünk és a kevésbé fontos táblákat tegyük függelékbe;
4.Következetesség – az üzleti modellnek összhangban kell állnia a korábbi és a jelenlegi adatokkal. Bármilyen eltérésnek egyértelműnek és megmagyarázhatónak kell lennie.
Excel tipp: A modellnek múltbeli és jövőbeli adatokat is kell tartalmaznia. A múlt számai segítik megérteni a trendeket. Szektortól függ, hogy elégséges 2 v. 3 múltbeli számsort bemutatni, de előfordulhat, hogy 5 év adatsorára is szükség lehet.
5.Előrejelzések – ne vetítsünk rá túl konzervatív megközelítésű eshetőségeket a már amúgy is konzervatív előrejelzésekre. Körültekintően járunk el, ha készítünk egy pesszimista, egy bázis és egy optimista verziót.
Excel tipp: Alkalmazzuk az érzékenységi vizsgálatokat a különböző paraméterek változásainak hatását vizsgálva.
6.KPI-ok összehangolása – egyeztessük össze az üzleti modell KPI*-jait a társaság valós értékmérőivel. (* KPI (key performance indicator) –a legfontosabb mérőszámok a teljesítmény értékelésére)
Excel tipp: A társaság KPI számainak feltüntetése mellett, érdemes a szektort jól jellemző számokat is bemutatni az összehasonlítás miatt, de általános makroökonómiai mutatók is hasznosak (infláció, GDP / fő, reál GDP, CPI stb.)
7.Teljes körű támogatás – dokumentáljuk a modellt, a főbb számításait, feltételezéseit, valamint azt, hogy miként kapcsolódik majd az adatszobában rendelkezésre bocsátott információkhoz.
Excel tipp: tartalom, elválasztó és hivatkozásokat tartalmazó munkalapok használata növeli a modell komplexitását és „komolyságát”.
8.Pártatlan felülvizsgálat – gondoskodjunk arról, hogy üzleti modellünket független felülvizsgálatnak vessük alá. Erre független értékelési szakértőt, vagy más független (szakértői) felet is felkérhetünk.
Excel tipp: Bátran használjunk „check = ellenőrző” sorokat, cellákat a számítások dupla ellenőrzésére.