Facebook image
Mentés

Változtak a szabad vállalkozási zónában tevékenykedő vállalkozások adókedvezményei

Februárban megjelent a szabad vállalkozási zónának kijelölt települések frissített listája. A kijelölés 2020. december 31-ig érvényes, a listán lévő településeken eddig az időpontig bizonyosan érvényesíthetik a kijelölt adókedvezményeket az ezeken a településeken működő társaságok.

A társasági adóról és osztalékadóról szóló törvény értelmében szabad vállalkozási zónának minősül a Kormány által kijelölt, térségi gazdaságfejlesztő szervezet által koordinált, a fejlesztés szempontjából együtt kezelt térség. A kormányrendeletben megjelent frissített lista tulajdonképpen egységesíti azt az 1202 települést, amely eddig a rendelet egyes mellékleteiben voltak feltüntetve. Az itt működő cégek fejlesztési adókedvezményt, szociális hozzájárulási adó kedvezményt és szakképzési hozzájárulás kedvezményt vehetnek igénybe beruházásaik és bővülő munkavállalói létszámuk után. 

Fejlesztési adókedvezmény

Az adózót akkor illeti meg fejlesztési adókedvezmény, ha a szabad vállalkozási zóna területén jelenértéken legalább 100 millió forint értékű beruházást üzembe helyezett és üzemeltetett. A kedvezmény előfeltétele, hogy a beruházás új létesítmény létrehozását, vagy létesítmény bővítését, vagy az előállított termék, nyújtott szolgáltatás, vagy a termelési, szolgáltatási folyamat alapvető változását eredményezze. 

A kedvezmény igénybevételének már nem feltétele, hogy az adózó a beruházás üzembe helyezésének napját és egyéb meghatározott adatokat legfeljebb 90 napon belül bejelentse az adópolitikáért felelős miniszternek. Amennyiben az adókedvezmény a Kormány engedélye alapján vehető igénybe, az adókedvezmény iránti kérelmet is az annak megfelelő rendeletben meghatározott tartalommal és formában kell benyújtani.

Szociális hozzájárulási adó kedvezménye

A szabad vállalkozási zóna területén belül működő munkáltató szociális hozzájárulási adó kedvezményre való jogosultságát a jogszabály több feltételhez köti. Amennyiben az adózó a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint fejlesztési adókedvezményre jogosultnak minősül, és a létszámát a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházás üzembe helyezését megelőző hónap átlagos statisztikai állományi létszámához képest új munkavállalók foglalkoztatásával növeli, igénybe veheti ezt a kedvezményt is.

Az igénybe vehető szociális hozzájárulási adókedvezmény az új munkavállaló foglalkoztatásának első két évében a bruttó munkabérnek, de legfeljebb 100 ezer forintnak a 19,5 százaléka, míg a foglalkoztatás harmadik évében a kedvezmény mértéke a felére, azaz 9,75 százalékra csökken.

Szakképzési hozzájárulás kedvezménye

Nem változott a szabály, hogy a szakképzési hozzájárulás alapját csökkenteni lehet a szabad vállalkozási zónában működő vállalkozás által foglalkoztatott új munkavállaló után, amennyiben a vállalkozás egyúttal szociális hozzájárulási adó kedvezményt is érvényesít. Az adókedvezmény új munkavállalónként legfeljebb 100 ezer forint adóalapig vehető igénybe a foglalkoztatás első évében. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén igénybe vehető a kedvezmény, azonban ekkor figyelni kell arra, hogy az érintett munkavállalók esetén arányosítani kell és legfeljebb 100 ezer forint arányosan csökkentett része vehető figyelembe a kedvezmény érvényesítésekor.

    Kapcsolódó bejegyzéseink

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom