Helyi adó
2018. január 1-től az önkormányzat illetékességi területén lévő ingatlanon elhelyezett reklámhordozó után a reklámhordozó tulajdonosa építményadót köteles fizetni. Az adó évi mértékének felső határa 12 000 Ft/m2.
Személyi jövedelemadó
2017. január 1-től megszűnik a nem lakóingatlanra vonatkozó 15 éves figyelési szabály. Jövő évtől kezdődően nemcsak a lakóingatlanokra, hanem minden ingatlan, ingatlanra vonatkozó vagyoni értékű jog átruházása esetén a megszerzés évében, vagy az azt követő 5 évben merül fel adókötelezettség. A bevétel teljes egészében jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követő évben történik. A megszerzés évét követő második évben a bevétel 90 százaléka, a harmadik évben a 60 százaléka, a negyedik évben a 30 százaléka minősül jövedelemnek. A megszerzés évét követő ötödik évtől kezdődően nem keletkezik jövedelem.
A vállalkozói személyi jövedelemadó kulcsa a társasági adó kulcs változásával összhangban a korábbi progresszív 19 százalék, illetve 10 százalékos mértékről 9 százalékra változik. A változással egyidejűleg az alacsony adókulcsú állam definíciója is változik. Alacsony adókulcsú állam, ahol nincs társasági adó kötelezettség vagy az kevesebb, mint 9 százalék.
A törvényben minden vonatkozó helyen átvezetésre kerül az egészségügyi hozzájárulás 27 százalékról 22 százalékra történő csökkentése, illetve ehhez kapcsolódóan a korábbi adóalap megállapításra vonatkozó különös szabályként alkalmazott 78 százalékos mérték 82 százalékra változik.
Társasági adó
Egykulcsos adórendszer
A progresszív, kétkulcsos társasági adórendszert felváltja az egykulcsos rendszer, amelyben a TAO mértéke 9 százalék.
Tekintettel a társaságiadó-rendszer egykulcsossá tételére, megszűnik a külföldről származó jövedelmek esetén korábban alkalmazott progresszív mentesítés szabálya.
Adóalap- és adókedvezmények
2017. január 1-től hatályba lépő rendelkezés alapján a korai fázisú vállalkozásban szerzett részesedés bekerülési értékének háromszorosa csökkenti az adó alapját a részesedés szerzésének adóévében és az azt követő három adóévben, egyenlő részletekben, de adóévenként legfeljebb 20 millió forint.
A filmalkotások és előadó-művészeti szervezetek támogatása jogcímén érvényesíthető adókedvezményt utoljára a támogatás naptári évét követő hatodik naptári év helyett a nyolcadik naptári évben lezáruló adóév adójából lehet igénybe venni.
A fejlesztési adókedvezményt a beruházás üzembe helyezését követő adóévben vagy a beruházás üzembe helyezésének adóévében és az azt követő tizenkettő (a korábbi kilenc helyett) adóévben, legfeljebb a bejelentés, illetve a kérelem benyújtásának adóévét követő tizenhatodik (a korábbi tizennegyedik helyett) adóévben lehet igénybe venni.
A látvány-csapatsportok támogatása jogcímén érvényesíthető adókedvezményt utoljára a támogatás naptári évét követő hatodik naptári év helyett a nyolcadik naptári évben lezáruló adóév adójából lehet igénybe venni.
Ellenőrzött külföldi társaság
A 2016 júliusában elfogadott, a belső piac működését közvetlenül érintő adókikerülési gyakorlatok elleni szabályok megállapításáról szóló irányelvben (Anti-Tax Avoidance Directive) foglaltakkal összhangban változik az ellenőrzött külföldi társaságok (CFC) fogalma. Az Irányelv rendelkezéseinek lényege, hogy amennyiben a kedvező adókulcs szerint adózó társaság által ténylegesen megfizetett társasági adókulcs 4,5 százaléknál alacsonyabb, akkor az Irányelv kötelezően előírja a külföldi ellenőrzött társaság fel nem osztott jövedelmének anyavállalati szinten történő figyelembe vételét.
Adóelőleg-megállapítási szabályok
Annak az adózónak, amely a 2015. évi társasági adókötelezettség megállapítása során 19 százalékos adókulcsot alkalmazott, azaz pozitív adóalapja meghaladta az 500 millió forintot, a 2017. adóév első félévében fizetendő adóelőlege a 2015. adóévre fizetendő adója kilenc tizenkilenced részének 20 millió forinttal növelt összegének 50 százaléka, de legfeljebb a 2015. adóévre fizetendő adója összegének fele. A 2017. adóév első félévében fizetendő adóelőleg összegéről az állami adó- és vámhatóság 2017. adóév első hónapjának 15. napjáig határozatban dönt.
A 2017. adóév második félévében, és a 2018. adóév első félévében fizetendő adóelőleget a 2017. január 1-jétől hatályos rendelkezések szerint előírt mértékkel számítottan kell megállapítani.
Szociális hozzájárulási adó
A szociális hozzájárulási adó mértéke 2017. január 1-től 27-ről 22 százalékra csökken. A törvénymódosítás rendelkezik arról is, hogy az adó mértéke 2018. január 1-től további 2 százalékkal 20 százalékra mérséklődik.
Az adókedvezmények körében a törvény a korábban alkalmazott pontos százalékos megfogalmazás helyett – felkészülve a 2018-tól várható további adómérték csökkenésre – csak arra utal, hogy kedvezményként a mindenkori aktuális szociális hozzájárulási adómérték, illetve annak 50 százaléka érvényesíthető.
Egészségügyi hozzájárulás
Az egészségügyi hozzájárulás mértéke 27 százalékról 22 százalékra csökken. A törvénymódosítás a szociális hozzájárulási adóhoz hasonlóan itt is rendelkezik arról, hogy a hozzájárulás mértéke 2018. január 1-től további 2 százalékkal 20 százalékra mérséklődik
Kisadózó vállalkozások tételes adója, Kisvállalati adó
A főállású kisadózó esetén a társadalombiztosítási és munkanélküli ellátások számításának alapja a korábbi 81 300 forint helyett havi 90 000 forint, magasabb összegű tételes adó fizetése esetén a korábbi 136 250 forint helyett 150 000 forint.
A kisvállalati adó mértéke 2017. január 1-től 16 százalékról 14 százalékra, majd 2018. január 1-től 13 százalékra csökken.