A vámhatóság közelmúltban közzétett statisztikái alapján az AEO minősítéssel rendelkező, engedélyezett gazdálkodók sikeresen és hatékonyan alkalmazzák és használják ki a minősítésből fakadó előnyöket és könnyítéseket, mind a folyamatba épített, mind pedig az utólagos ellenőrzések esetében.
A 2012. januári adatok alapján 255 vállalkozás rendelkezett AEO-tanúsítvánnyal. A vámeljárásokhoz kapcsolódó statisztikai érték alapján az importforgalom esetében az eljárások 54 százalékát AEO minősítéssel rendelkező gazdálkodók bonyolították le.
Mindeközben az adatokból az is jól látszik, hogy a 2012-ben lefolytatott áruvizsgálatok mindössze 5 százaléka érintette az AEO minősítéssel rendelkező gazdálkodókat. Ehhez természetesen az is hozzátartozik, hogy a nagy forgalmat (import, export, tranzit) bonyolító AEO-minősített vállalkozások, mint a vámhatóság megbízható partnerei, eleve kevesebb és alacsonyabb szintű ellenőrzéssel számolhatnak.
A vámeljárási folyamatokba épített ellenőrzéseken túlmenően az engedélyezett gazdálkodók az áru kiadását követő ellenőrzések során további előnyökben részesülnek. Ugyanis amikor a NAV ellenőrzésre választja ki az egyes vállalkozásokat, az AEO minősítéssel rendelkező gazdálkodók gyakorlatilag kivételt képeznek a véletlenszerű kiválasztás alól a vizsgált időszakban. Ennek ellenére azonban, mivel az éves utólagos ellenőrzési tervet jellemzően a megelőző évben állítja össze az adóhatóság, 2012-ben még néhány gazdálkodó esetében előfordult, hogy utólagos ellenőrzésre választotta ki őket a NAV még az előtt, hogy az AEO-tanúsítványukat megkapták volna. Részben ennek is köszönhető, hogy a határozatközléssel befejezett utólagos vám ellenőrzések 16 százaléka érintette AEO minősítéssel rendelkező gazdálkodókat.
A vámhatóság összefoglalójából az is kiderül, hogy a minősített gazdálkodók nem minden esetben adják meg, vagy tüntetik fel AEO-tanúsítványuk számát a vámvizsgálatok során. Márpedig ez elsődleges feltétele annak, hogy a gazdálkodók érvényesíthessék az AEO-minősítésből fakadó előnyöket és kedvezményeket.
A közlemény két fontos tanulsága, hogy az AEO-minősítéssel rendelkező gazdálkodókat a vámhatóság megbízható partnerként kezeli, illetve hogy az AEO-státusz elnyerése a gyakorlatban is azt jelenti, hogy az adott vállalkozás a nemzetközi logisztikai élet „elitjéhez” tartozik. Ha pedig ilyen vállalkozásokat bízunk meg, hogy vámügynökként járjanak el helyettünk, megbízóként is részesülhetünk az elitklubnak járó előnyökből.