A magántőkealapok: meghatározó piaci erő, de enyhén csökkenő dinamizmus
A magántőkealapok (private equity funds; PE) mindig is a cégfelvásárlási piac jelentős szereplői voltak, 2007 óta globálisan megháromszorozódott a magántőkealapok által kezelt pénzek mennyisége (míg 2007-ben 787 milliárd amerikai dollárt tett ki az összeg, addig 2022 júniusában 2331 milliárd dollárt.)*. Ugyanakkor stagnálás jelei mutatkoznak a magántőkealap aktivitások tekintetében: 2022 második felében (Q3)** -- EMEA régióban -- értékben közel 68-70%-kal, volumenben 47-50%-kal estek a számok 2021 hasonló időszakát figyelembe véve
Az RSM Hungary szakértői, az RSM Global Conference-re meghívott néhány magántőkealap képviselőinek kilátásait és várakozásait foglalták össze a jelenlegi hektikus makrogazdasági környezetben.
A globális piacon a magántőkealapok jelenleg több, mint 2300 milliárd dollár* befektetésre váró tőkével rendelkeznek. Ez az összeg a már az alapok számára elkötelezett tőke, amit várhatóan a következő 5 évben el is kell költeniük. A 2022. III. negyedévben a tranzakciók száma [2036 db] és a tranzakciók értéke [€ 244mrd] a Covid-19 előtti szinten [~2300db, ~€ 220mrd értékben (Q4 2019)] mozgott. ***
Gyülekező felhők: szükséges a befektetési stratégia jelentős átalakítása
A jelenleg kialakult piaci és makrogazdasági helyzet miatt (inflációs nyomások, monetáris politikai eszköztárak, energia helyzet, globális kereslet-kínálati viszonyok, államháztartási hiányok stb.),azonban jelentősen átalakulhat a mangántőke alapok befektetési stratégiája:
- Az érettebb iparágak népszerűbb befektetési célpontok lesznek;
- A befektetések fókusza a bajba jutott társaságok (distressed),vagy komplexebb tranzakciók felé irányulhat;
- A jövőben várhatóan meg fog növekedni a vállalati szétválások (carve-out, demerger) száma.
- Fontos befektetési szempontok lesznek az alapanyag-, energiaárak, valamint továbbra is népszerű a technológia, média és telekommunikációs iparág.
- Új, feltörekvő célpont a befektetési piacon az energia, bányászat és közművek iparág (a 10 legnagyobb megkötött tranzakcióból 5 ebbe az iparágba tartozott az EMEA régióban 2022 Q3-ban).
- A korábbi klasszikus eladási stratégiák beszűkülnek: gyakoribb lehet a magántőkealapok között lebonyolított adásvétel, visszaszorulhat a szakmai befektetők száma, a tőzsdére lépés (mint külső forrásbevonási lehetőség) gyakorlatilag lehetetlen lesz. Ehhez kapcsolódóan a vállalatok forrásigényeinek kielégítése új kihívások elé állítja a cégvezetőket az általános megugró hitelköltségek miatt.
- Az újonnan alakuló alapok egyre nehezebben jutnak tőkéhez és külső forrásokhoz (bizonytalanságok és kivárások miatt),és így az akvizíciók finanszírozása egyre drágább számukra.
Összességében a magántőkealapok a jelenleg kialakult helyzet miatt kénytelenek új stratégiai irányt követni ahhoz, hogy a korábbian tapasztalt hozamokat elérjék vagy legalább megközelítsék. Azonban a borús kilátások ellenére a magántőke alapok továbbra is meghatározó szereplői a globális pénzpiacoknak.