- Mivel foglalkozunk
- Kik vagyunk
- Blog, szakmai tartalmaink
Családjogi ügyvédeink hatékonyan tudják képviselni ügyfeleinket gyermektartásdíj-, illetve rokontartási díj megfizetésére irányuló eljárásokban.
Tapasztalataink alapján a szülők a házassági vagy élettársi életközösségük megbomlását követően – de akár válóperben is – önállóan rendszerint nehezen tudják meghatározni a gyermekek megfelelő ellátását és korábbi életkörülményeit biztosító gyermektartásdíj összegét annak ellenére, hogy alapvetően a gyermekeik érdekéről van szó. Átlag feletti szülői jövedelem esetén nagymértékű eltérés mutatkozhat a bírói gyakorlat által kialakított gyermektartásdíj összege és a jelentős vagyonnal, bevétellel rendelkező tartásra kötelezett szülő által önként vállalt tartásdíj összege között. Gyakori ugyanakkor, hogy a gyermektartás összegéről szóló vitában szerepet játszanak olyan költségelemek is, amelyek esetlegesen a lényegesen szűkebb körben érvényesíthető házastársi tartás körébe tartoznának. A frissnek tekinthető váltott gondoskodás intézménye – mely alapján a szülők egyenlően, felváltva azonos időtartamokban gondozzák-nevelik a gyermeket – felveti annak kérdését is, van-e bármelyik szülőnek tartásdíj fizetési kötelezettsége, amennyiben igen, mekkora összegben.
Annak érdekében, hogy a felek a tartásdíj vonatkozásában megegyezésre tudjanak jutni, családjogi szakértőik különösen fontosnak tartják, hogy a felek tisztában legyenek a gyermektartás, illetve – az ennél ritkábban felmerülő – házastársi tartás és – a nagykorú gyermekek tartását is magában foglaló – rokontartás céljával és kereteivel.
Tekintettel arra, hogy a legtöbb esetben nem csak anyagilag, hanem érzelmileg is megterhelő kérdésről van szó, előfordul, hogy a felek nem jutnak egyezségre peren kívül. Ebben az esetben peres eljárásban jártas ügyvédeink optimális tartásdíj elérését tartják szem előtt a bírósági eljárásban nyújtott támogatás során is.