Facebook image

egyéni vállalkozó által fizetendő járulék

Az új egyéni vállalkozói járulék fizetésre vonatkozó szabályok a következők:

Főfoglalkozású egyéni vállalkozó

A biztosított főfoglalkozású egyéni vállalkozó a 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot vállalkozói jövedelem esetén havonta a vállalkozói kivét után fizet. Amennyiben az adott hónapban nincs kivét, vagy az nem éri el a járulékfizetési alsó határ összegét, akkor a járulékfizetési alsó határ után kell megfizetni a járulékot.

Átalányadózó

Az átalányadózók esetén az éves minimálbér fele az adómentes adóalap, ami 2023-ban a minimálbér emelkedésével együtt 1.392.000 forint. Ezen összegű jövedelem után az átalányadózóknak nem kell személyi jövedelemadót fizetni, de a főállású átalányadózóknak legalább a járulékfizetési alsó határ után abban az esetben is meg kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót (szocho),ha a jövedelmük adómentes.

Ugyanakkor azon átalányadózóknak, akik rendelkeznek legalább heti 36 órás munkaviszonnyal, vagy tevékenységét tanulmányok folytatása mellett végzi, akkor az adómentes jövedelem összegig sem társadalombiztosítási járulékot, sem szociális hozzájárulási adót nem kell fizetnie.

Átalányadózó egyéni vállalkozó

Átalányadózó egyéni vállalkozók esetén 2023. január 1-től nem kell havonta, hanem negyedévente benyújtaniuk az áfa bevallásukat és negyedévente kell megfizetniük a vállalkozói adóikat. Az adókulcsok nem változtak az előző évekhez képest, azaz a társadalombiztosítási járulék mértéke továbbra is az előző időszakhoz hasonlóan maradt.

Az új negyedéves göngyölítéses módszer bekerült a jogszabályba, ami az adómentes jövedelem miatt érdekes. Ennek kihatása lehet a havi szinten kötelező minimum adók-járulékok összegére is. 

További szakmai kifejezések

Kapcsolódó bejegyzéseink

TERVEZD VELÜNK KARRIERED!

Nézz körül könyvelő és adótanácsadó ajánlataink között és jelentkezz önéletrajz csatolásával!

#RSMKARRIER