Bizonylat jelentése
Számviteli bizonylat minden olyan okmány (pl. szerződés, megállapodás, számla, kimutatás) – függetlenül annak nyomdai vagy egyéb előállítási módjától –, amelyet a gazdasági esemény számviteli nyilvántartását támasztja alá, s amely rendelkezik a számviteli törvényben meghatározott általános alaki és tartalmi kellékekkel.
Minden gazdasági műveletről, eseményről, amely az eszközök, illetve az eszközök forrásainak állományát vagy összetételét megváltoztatja, bizonylatot kell kiállítani. A gazdasági műveletek (események) folyamatát tükröző összes bizonylat adatait a könyvviteli nyilvántartásokban kell rögzíteni.
Bizonylati rend fogalma
A gazdálkodónak a számlarend részeként el kell készítenie a számlarendben foglaltakat alátámasztó bizonylati rendet, mely tartalmazza a bizonylatok kiállításának, kezelésének és feldolgozásának szabályait. A számlarendben szerepelnie kell a választott megoldásoknak ott, ahol a számviteli törvény a gazdálkodó döntésétől teszi függővé az elszámolás lehetőségét. Meg kell határozni a számlarendben a főkönyvi számlák és az analitikus nyilvántartások kapcsolatát.
A számviteli bizonylat adatainak alakilag és tartalmilag hitelesnek, megbízhatónak és helytállónak kell lennie. A bizonylat szerkesztésekor a világosság elvét szem előtt kell tartani.
A számviteli bizonylatot a gazdasági művelet, esemény megtörténtének, illetve a gazdasági intézkedés megtételének vagy végrehajtásának időpontjában, illetve időszakában, magyar nyelven kell kiállítani.
A számviteli törvényben előírt bizonylati rend alapján a könyvelésbe csak jóváhagyott, ellenőrzött számla kerülhet be.