Facebook image
Mentés

Az ezeregy éjszaka és az arab áfa

Kevesen tudják, hogy a Perzsa-öböl-menti Együttműködési Tanács tagállamai, azaz Szaúdi Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Bahrain, Kuvait, Katar és Omán közös vámuniót vezettek be a Perzsa-öböl térségében 2015-től.

2018-tól a gazdag arab olajállamok is megkezdik az áfa bevezetését

Az áruk szabad áramlásának biztosítását követően a következő logikus lépés a közös harmonizált áfarendszer bevezetése. A gazdaságilag fejlett olajmonarchiák már nem először próbálkoznak az áfa bevezetésével. Az első törvénytervezetek az Egyesült Arab Emírségekben még 2007-ben készültek, de a 2008-as gazdasági válságra tekintettel az áfa bevezetése végül elmaradt. A fokozott gazdasági növekedés miatt azonban egyre sürgetőbbé vált a további infrastruktúra kiépítése, s ennek finanszírozásához szükségszerű lett a közös áfa bevezetése. Szaúdi Arábia és az Egyesült Arab Emírségek 2018. január 1-jén tervezik bevezetni az általános forgalmi adót, a többi tagállam (Bahrain, Kuvait, Katar és Omán) legkésőbb 2019-ig vezeti be az új adónemet.

Az új arab áfára vonatkozó, alapvető szabályok

Az arab áfarendszer érdekessége, hogy az adószámot már 50 ezer dollár éves bevétel esetén lehet, 100 ezer dolláros éves bevétel esetén pedig kötelező lesz kérni, azaz tulajdonképpen minden nagy- és középvállalkozás köteles lesz bejelentkezni a helyi áfa alá.  Ez vonatkozik azokra a külföldi vállalkozásokra is, amelyek áfaköteles tevékenységet végeznek, kivéve, ha az adófizetési kötelezettség áthárul egy helyi vállalkozásra, például fordított adózás esetén. Az áfaregisztrációt elektronikusan kell intézni, de a regisztrációhoz szükséges dokumentumokat, valamint az áfaanalitikát és az egyéb áfanyilvántartásokat tudni kell arab nyelven biztosítani. Adófizetési kötelezettség fennállása esetén kötelező lesz helyi – az adóhatóságok által is jóváhagyott – pénzügyi képviselő megbízása. Helyi kapcsolt vállalkozásoknak lehetőségük lesz csoportos adóalanyiság keretén belül elszámolni és megfizetni az áfát. 

érdekli, milyen adókedvezményeket vehet igénybe? kattintson!

Az áfa mértéke kezdetben 5 százalék lesz minden országban, míg a térségből kifelé irányuló exporttevékenység és a térségen kívüli adóalanynak való szolgáltatásnyújtás adólevonási joggal áfamentes lesz. Tárgyi adómentesség vonatkozik majd a lakóingatlanok bérbeadására és a pénzügyi szektor termékeire, ideértve az iszlámjog szerinti pénzügyi termékeket, a biztosításokat.

Szaúdi Arábia és Egyesült Arab Emírségek már közzétették az áfaszabályozást – több anyag már elérhető az érintett adóhatóságok honlapjain.

Kiket fog érinteni ez a változás?

A Perzsa-öböl-menti államok áfabevezetése elsősorban azokat a vállalkozásokat érint, amelyeknek üzleti folyamataik egy része a térségben történik, például van egy helyi leányvállalatuk, vagy helyben kereskednek, és emiatt szükséges számukra a helyi adóregisztráció és adóügyintézés.

Az érintett vállalkozásoknak érdemes lehet felvenni a kapcsolatot olyan áfaszakértőkkel, akik rendelkeznek a Perzsa-öböl térségére kiterjedő nemzetközi szakmai kapcsolatokkal.

    Kapcsolódó bejegyzéseink

    Érdeklik az adó, számviteli és jogi változások?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész!

    Feliratkozom